تصمیم‌گیران دانشگاه آزاد در مورد شهریه به حقوق دانشجویان توجهی نکردند

۲۴ دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور در نامه‌ای به رئیس این دانشگاه نسبت به بازنگرداندن بخشی از شهریه دانشجویان پس از برگزاری ترم به صورت مجازی، اعتراض کرند.

0

تصمیم‌گیران دانشگاه آزاد در مورد شهریه به حقوق دانشجویان توجهی نکردند

به گزارش نجف آباد نگار از خبرگزاری دانشجو، ۲۴ دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور در نامه‌ای به محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اعلام کردند که با توجه به تغییر شیوه آموزش از حضوری به مجازی و سایر صرفه جویی‌های دانشگاه از این جابه‌جایی، توقع کاهش شهریه و عودت شهریه مازاد به دانشجویان می‌رفت که متاسفانه تصمیم گیران این امر، اصلا به حقوق دانشجویان توجه نکردند.

در این نامه آمده است:

با شیوع کرونا در کشور، مسائل و مشکلات فراوانی متوجه همه‌ی اقشار و اصناف میهن عزیزمان شد که دانشجویان و دانشگاه آزاد اسلامی از این قضیه مستثنی نبودند و نیستند.

با تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر تعطیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، شاهد انتقال بستر آموزش دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به سامانه‌های مجازی هستیم. دانشگاه آزاد اسلامی از اولین روز‌های تعطیلی مراکز دانشگاهی به دلیل برخورداری از ظرفیت دانشگاه مجازی اولین دانشگاه آغاز کننده آموزش مجازی در کشور بود. از روز‌های ابتدایی فعالیت سامانه‌ی آموزش مجازی مشکلات عدیده‌ای وجود داشت که البته تا قبل از هفته‌ی سوم فروردین ماه و تشکیل رسمی کلاس‌های مجازی امید به بهبود وجود داشت، ولی در روز‌های شانزدهم و هفدهم فروردین سامانه مختل شد و مسئولین دانشگاه وعده‌ی افزایش پهنای باند داد. ولی تا به اخرین روز شاهد منقطع بودن صدای بدون تصویرِ اساتید بودیم. مسائل و مشکلات سامانه‌ی مجازی بسیارند و به همینجا ختم نمی‌شوند به طور مثال عدم وجود سامانه حضور و غیاب اساتید و عدم نظارت بر کیفیت و کمیت تشکیل کلاس‌ها و ….

متاسفانه مسائل دانشجویان فقط کیفیت سامانه آموزش مجازی نیست.

با توجه به تغییر شیوه آموزش از حضوری به مجازی و سایر صرفه‌جویی‌های دانشگاه از این جابجایی توقع کاهش شهریه و عودت شهریه مازاد به دانشجویان می‌رفت که متاسفانه تصمیم‌گیران این امر اصلا به حقوق دانشجویان توجه نکرده و صرفا نگران حقوق کارمندان و اساتید دانشگاه بودند؛ که این امر واقعاً جای تامل داردچه بسیارند دانشجویانی که به خاطر مشکلات و آسیب‌های کرونا قادر به تامین هزینه دانشگاه نیستند دانشگاه به جای برقراری تعادل بین حقوق دانشجویان و کارکنان دانشگاه با بی اعتنایی به حقوق دانشجویان به صورت کاملا یک طرفه تصمیم به اخذ شهریه کاملِ حضوری از دانشجویان گرفته است. مسئله‌ی مهمتری که خواست بسیاری از دانشجویان است موضوع حذف اختیاری ترم بدون احتساب در سنوات تحصیلی و حذف اضطراری دروس در انتهای ترم بود که مسئله‌ای مهم و خواسته بسیاری از دانشجویان است.

این امکان حتی برای دانشجویانی که دسترسی به اینترنت یا ابزار اتصال به اینترنت -گوشی همراه یا رایانه شخصی- را نداشتند هم پیش‌بینی نشده است.

عجیب‌تر آنکه دانشگاه مطابق مبدا تقویم آموزشی و بدون اضافه کردن هفته‌های بیشتر برای کلاس‌های جبرانی و رفع اشکال امتحانات را آغاز کرد؛ لذا دفاتر بسیج دانشجویی در دانشگاه‌ها و تشکل‌های دانشجوییِ امضاءکننده‌ی این نامه به نمایندگی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی موارد زیر را حق دانشجویان دانسته و خواهان رسیدگی فوری به موضوعات مطروحه است:

۱- کاهش هزینه‌ی شهریه و حتی المقدور عودت مبلغ به دانشجویان با توجه به تغییر نوع آموزش و سایر صرفه‌جویی‌ها و یا احتساب به عنوان بستانکاری برای غیر از دانشجویانِ ترم آخر

۲- محاسبه‌ی هزینه‌ی مدت زمان بی استفاده ماندن سرویس‌های دانشگاه برای دانشجویان و عودت به دانشجویان

۳- ایجاد فوری امکان حدف ترم اختیاری بدون احتساب سنوات برای دانشجویان

۴- ایجاد فوری امکان حذف اضطراری دروس برای دانشجویان

۵- برگزاری مجازی امتحانات در تمام بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد‌ها با توجه به توصیه‌های ستادکرونا و میزان و وضعیت شیوع در کشور و فراهم کردن امتحان حضوری برای دانشجویانی که به اینترنت دسترسی ندارند.

۶- اصلاح و ارتقای سامانه‌ی آموزش مجازی با توجه به احتمال ادامه‌ی شیوع کرونا

۷- ایجاد بستر مناسب برای اطلاع رسانی به عموم دانشجویان در خصوص تصمیمات ماخوذه.

و، اما در پایان از جنابعالی ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی کشور انتظار میرود موارد مطروحه را با توجه به فرارسیدن ایام امتحانات در اسرع وقت رسیدگی نموده و و نتیجه حاصله را به اطلاع همه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور برسانید.

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد نجف آباد
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شهرضا
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران جنوب
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد یاسوج
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد آمل
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد‌های یاسوج
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد گچساران
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد دهدشت
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شهرقدس
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران شرق
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد ساوه
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد علوم تحقیقات
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کردستان
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمان
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شهرکرد
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد رشت
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد همدان
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد بوشهر
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد خرم آباد
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد پرند
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد زنجان
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرج
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد بجنورد
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد علوم پزشکی تهران

تصمیم‌گیران دانشگاه آزاد در مورد شهریه به حقوق دانشجویان توجهی نکردند
تصمیم‌گیران دانشگاه آزاد در مورد شهریه به حقوق دانشجویان توجهی نکردند

انتهای پیام/۱۳۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =