رونق حوزه علمیه قم به برکت حضرت معصومه(س) است

شهر قم محل حضور و تجمع عالمان و بزرگان دینی است؛ گسترش و شکل گیری علوم اسلامی، وجود بانوان مجتهده در قم، حضور بانوان در محافل علمی، تأسیس مدارس علمیه ی خواهران در اکثر شهرهای ایران به واسطه شهر قم، و ... از وجود با برکت حضرت معصومه(س) است.

0

رونق حوزه علمیه قم به برکت حضرت معصومه(س) است

به گزارش نجف آباد نگار از خبرگزاری حوزه در اصفهان، اکرم خلیل زاده استاد مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی ام الائمه(س) شهرستان نجف آباد به مناسبت ولادت حضرت فاطمه معصومه(س)، ابتدا به ویژگی های ایشان همچون؛ عصمت، محدثه بودن، داشتن زیارتنامه ی مخصوص… اشاره کرد و گفت: حضرت معصومه سلام الله علیها حدیث های زیادی را از پدر گرامیشان و حضرت امام صادق علیه السلام برای مردم نقل کرده است.

استاد حوزه خواهران افزود: ولایت پذیری و دفاع از ولایت حضرت رضا علیه السلام از دیگر ویژگی های حضرت معصومه (س) است که شباهت زیادی به حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها ) دارد؛ حضرت فاطمه (س) برای اثبات ولایت حضرت علی علیه ‏السلام، آن چنان دفاع کرد که جان خود را فدا نمود و در جوانی به شهادت رسید؛ حضرت معصومه (س)، نیز برای حمایت از ولایت برادرش امام رضا علیه‏السلام، از مدینه به سمت خراسان حرکت کرد و در نیمه راه، در قم به شهادت رسید.

وی تصریح کرد: حضرت فاطمه ی معصومه(س) هم نام حضرت فاطمه(س) بود؛ نام گذاری حضرت معصومه(س) به این نام، نشان می‏ دهد که او از هر گونه انحراف و بدی دور است؛ او و شیعیانش وارد آتش دوزخ نمی‏ شوند.

استاد حوزه با اشاره به سخن امام صادق علیه السلام «…..تدخل بشفاعتها شیعتنا الجنة باجمعهم» بیان کرد: شفاعت از ویژگی های ایشان در روز قیامت است؛ با شفاعت او همه شیعیان وارد بهشت می‌شوند.

خلیل زاده خاطر نشان کرد: حضرت معصومه (س)، در خاندانی رشد یافت که سرچشمه علم و تقوا و فضیلت‏ های اخلاقی بودند؛ این حقیقت، از اسامی، لقب‏ها و توصیف هایی که پیشوایان معصوم از وی نموده ‏اند، آشکار می ‏شود.

وی ادامه داد: ایران کشور اسلامی است، ولی امروزه الگوی دختران جامعه ی ما بر اساس مدل های غرب شده است، لذا باید با روش های متفاوت و زیبا، عموم مردم، به خصوص بانوان را با معارف دین و نیز از ویژگی‌ها و شخصیت این بانوی بزرگوار و پاکدامن آگاهی داد.

استاد حوزه خواهران ابراز داشت: شخصیت پدر و مادر در روح و جسم فرزندان تأثیر به سزایی دارند و مادران در تربیت فرزندانشان نقش اساسی دارند؛ بنابراین باید آنها در کسب فضیلت های اخلاقی بکوشند تا نسلی پاک تحویل جامعه بدهند؛ چرا که دختران امروز، مادران فردا هستند.

وی به برکات وجود کریمه ی اهل بیت فاطمه ی معصومه (س) در قم پرداخت و گفت: شهر قم محل حضور و تجمع عالمان و بزرگان دینی است؛ گسترش و شکل گیری علوم اسلامی، وجود بانوان مجتهده درقم، حضور بانوان در محافل علمی، تأسیس مدارس علمیه ی خواهران در اکثر شهرهای ایران به واسطه شهر قم، و … از وجود با برکت حضرت معصومه(س) است.

خلیل زاده در پایان اظهار داشت: حضور بانوان طلبه در عرصه های تبلیغی، پژوهشی، با نقل حدیث ومدح ائمه، سعی در هرچه شناساندان ائمه ی معصومین (ع) داشته باشند، بر این اساس طلاب علوم دینی باید با توجه به ویژگی های فاطمه زهرا(س) و فاطمه معصومه(س) با اخلاق خود ونحوه ی عملکرد، رعایت تقوا و… الگویی والا و نیکو برای دیگران باشند.

رونق حوزه علمیه قم به برکت حضرت معصومه(س) است
رونق حوزه علمیه قم به برکت حضرت معصومه(س) است

انتهای پیام/۱۳۹

کد خبر : 10277 ساعت خبر : ۶:۲۷ ق٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://njfn.ir//?p=10277

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 1 =