کلیپ سخنرانی حجت الاسلام حسناتی به مناسبت دهه ولایت ۱۳۹۹

0

حجت الاسلام مصطفی حسناتی به مناسبت دهه ولایت ۱۳۹۹ گفت: غدیر یک تاریخ تنها و یک جغرافیای خاص نیست، بلکه غدیر یک جریان و اندیشه است، یک فکر و مسیر است.

کلیپ اول

کلیپ دوم

کلیپ سوم


به گزارش نجف آباد نگار حجت الاسلام مصطفی حسناتی امام جمعه نجف‌آباد به مناسبت دهه ولایت، بیان کرد: غدیر یک تاریخ تنها نیست، یک جغرافیای خاص نیست، بلکه غدیر یک جریان و اندیشه است، یک فکر و مسیر است و بحث غدیر به معنای اسلام ناب، مسیر اصلی پیامبر صلی الله علیه و آله و مسیر اصلی قرآن است اما در طول تاریخ تلاش شد که غدیر به فراموشی سپرده شود.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت غدیر افزود: اگر امت اسلام آن روز کم لطفی کردند و در طول تاریخ ضربه ی این غفلت، فراموشی و این فتنه بزرگ را بشریت و مسلمانان دیدند، ما امروز تکلیف داریم و باید تلاش کنیم به غدیر و پیام غدیر برگردیم.

حجت الاسلام و المسلمین حسناتی با بیان پیام‌های غدیر خاطر نشان کرد: اصل پیام غدیر شناخت امیرالمومنین علیه السلام به عنوان صراط مستقیم، قسیم الجنة و النار و به عنوان ادامه مسیر پیامبر صلی الله علیه و آله است.پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: من کنت مولا فهاذا علی مولا. امروز هم سخن رسول خدا همین است که من کنت مولا فالمهدی مولا. امروز امام زمان مولای ماست و امیدواریم امت اسلام، بشریت، آزادیخواهان جهان، با امیرالمومنین و فرزندان امیرالمومنین آشنا شوند که آن‌ها شریک القرآن و مسیر حق هستند و این شناخت یک تکلیف بزرگ است.

وی در ادامه بیان کرد: از مهمترین تکالیف روحانیت، مساجد، پایگاه‌های فرهنگی و فضاهای مجازی این است که این روزها به تبیین خطبه غدیریه که بسیار راه گشاست بپردازند. در خطبه غدیریه حقایق الهی و قرآنی توسط پیامبر خدا بیان شده و تکلیف بشریت را تا روز قیامت ترسیم کرده است. انشاالله خطبه غدیریه خوانده شود، مسابقه گذاشته شود و به صورت‌های مختلف در بین مردم گسترش پیدا کند.

امام جمعه نجف‌آباد تاکید کرد: شیعیان امیرالمومنین علیه السلام اگر می‌خواهند دل امیرالمومنین علیه السلام و فرزندش بقیه الله الاعظم را شاد کنند، همت بیشتری برای کمک به نیازمندان داشته باشند. آن‌هایی که توان دارند به اجاره نشینان کمک کنند و آن‌هایی که قدرت دارند کرایه‌ها را زیاد نکنند و با نیازمندان همراهی کنند.

متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حسناتی به شرح زیر می باشد


عید سعید غدیر خم و ایام قبل و بعد از آن و به یک معنا کل ماه ذی الحجه عظمت والا و والای آن بحث معرفی امیرالمومنین علیه السلام در غدیر خم در حجة الوداع به عنوان وصی رسول خدا صلی الله علیه و آله، ادامه دهنده راه پیامبر خداست.
این امر درسته یک اتفاق تاریخی و در یک زمان خاصی اتفاق افتاد، ولی مسئله غدیر خم و ولایت امیرالمومنین علیه السلام ، محبت به امیرالمومنین علیه السلام و پیروی از امیرالمومنین علیه السلام بعد از رسول خدا یک امر اعتقادی است در ردیف توحید در ردیف اصل رسالت در ردیف معاد آنقدر این مطلب مهم است که در قرآن کریم بعد از اینکه رسماً این اتفاق افتاد و امیرالمومنین علیه السلام توسط پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در جمع گسترده حجت گزاران انجام گرفت ، آیه نازل شد که ( الیوم اکملت لکم دینکم واتممت علیکم نعمتی ورضیت لکم الاسلام دینا) .
امروز نعمت خدا به طور کامل بر بشریت نازل شد، دین خدا امروز کامل شد، رسالت پیامبر خدا امروز به خوبی کامل و تکمیل و به نقطه نهایی خود رسید.
اگراین امر اتفاق نمی‌افتاد، خدای سبحان می فرماید گویا اصلاً رسالتی را انجام نداده بودی پیامبرم.
اهمیت غدیر به این است که غدیر یک تاریخ تنها نیست، یک جغرافیای خاص نیست، غدیر یک جریان است، یک اندیشه است، یک فکر است، یک مسیر است و بحث غدیر یعنی اسلام ناب، یعنی مسیر اصلی پیامبر، مسیر اصلی قران، در طول تاریخ تلاش شد که غدیر به فراموشی سپرده شود و کمتر از ۷۰ روز بعد از غدیر، پیامبر خدا رحلت فرمودند.
امت اسلام و برنامه ریزی هایی که دنبال این بودند که بعد از پیامبر خدا مسند قدرت را به دست بگیرند، آمدند و منحرف کردند تحریف کردند همه چیز را و غدیر را امت اسلام به فراموشی سپرد.
قبل از غدیر هم در مواقع مختلف آیات متعددی اشاره دارد به بحث و رسالت پیامبر و سیانت امیرالمومنین برای پیامبر که اون هم به فراموشی سپرده شد و ما امروز تکلیف داریم اگر امت اسلام آن روز کم لطفی کردند و در طول تاریخ ضربه ی این غفلت را و این فراموشی را، این فتنه بزرگ را بشریت دید، مسلمانان دیدند، باید امروز تلاش کنیم به غدیر و پیام غدیر برگردیم و غدیر اصل پیامش شناخت امیرالمومنین به عنوان صراط مستقیم ، به عنوان قسیم الجنة و النار، به عنوان ادامه مسیر پیامبر است که فرمود پیامبر خدا: من کنت مولا فهاذا علی مولا.

امروز امام زمان مولای ما هستند

امروزهم سخن رسول خدا همین است که من کنت مولا فالمهدی مولا. امروز امام زمان مولای ما هستند و امیدواریم امت اسلام ،بشریت، آزادیخواهان جهان، با امیرالمومنین علیه السلام و فرزندان امیرالمومنین علیه السلام آشنا بشند که اینها شریک القرآن هستند و مسیر حق هستند و این یک تکلیف بزرگی است که شناخت امیر المومنین علیه السلام مقصد از وسیع بودن امیرالمومنین.
تکلیف مومنین امروز دراین قبال چیه ؟ این از تکالیفی است که امیدواریم در این دهه ی ولایت جامه عمل به خود بپوشد.
از کارهایی که میتوان در این ایام انجام داد و زیبنده است که انجام شود، یکی تبیین خطبه غدیریه پیامبر اکرم است، آن سخنرانی ارزشمند پیامبر در غدیر خم ،آن معارف بلند که همه مسائل را پیامبر خدا تبیین نمودند توحید، نبوت وبویژه امامت ، امام شناسی و مقام امیرالمومنین علیه السلام را، ادامه راه امیرالمومنین علیه السلام را که فرزندان اوهستنداشاره به فرزندان امیرالمومنین به ویژه در چند جای این خطبه اشاره به حجت خدا و بقیه الله اعظم است وتکلیف است .پیامبر خدا فرمودندهمه انها که حضوردارند دراین صحنه بیش از ۱۲۰۰۰۰ جمعیتی که بودند یا بیشتر ،اینها مکلف شدن که به غائبان ای که حضور در آن صحنه نداشتند این مطلب و پیام را برساند. تمام پدران در طول تاریخ مکلف شدند که به فرزندانشان این خطبه را و این معارف را نسل به نسل برسانند.
از مهمترین تکالیف روحانیت، مساجد، پایگاههای فرهنگی و فضاهای مجازی این است که این روزها به تبیین خطبه غدیریه که بسیار راه گشاست حقایق الهی، قرآنی ،توسط پیامبر خدا بیان شده و تکلیف بشریت را تا روز قیامت ترسیم فرموده‌اند انشاالله این خطبه غدیریه خوانده بشود، مسابقه گذاشته شود و به صورت های مختلفی در بین مردم گسترش پیدا کند.


از کارهای فرهنگی دیگر مسابقه برای خواندن و مطالعه کتاب هایی که پیرامون امیرالمومنین که کتاب های بسیار خوبی نوشته شده توسط دانشمندان بزرگ، نویسندگان بزرگ، ( امیرالمومنین ازدیدگاه قرآن، از دیدگاه خود امیرالمومنین علیه السلام از دیدگاه پیامبر خدا و اهل بیت و) که این یک وادی بزرگ فرهنگی است که انتظار می‌رود عزیزان فرهنگی ،عزیزان دست ‌اندرکار به ویژه عزیزان فرهنگی در آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی، حوزه‌های علمیه ،مساجد ،مجموعه‌ها و کانون‌های فرهنگی، انشاالله مسابقات و برنامه‌های متنوع ویژه در راستای تبیین خطبه غدیریه، آیات قرآنی که پیرامون امیرالمومنین علیه السلام است و کتاب‌های ویژه‌ای که در این رابطه نوشته شده انشاالله یک اقدام خوب ارزشمندی صورت بگیرد.
از جمله فعالیت هایی که در دهه ولایت وایام عید غدیر خم زیبنده است صورت بگیرد کمک مومنانه به نیازمندان است.

از ویژگی های امیر مومنان علیه السلام این بود که پدر یتیمان و پدر نیازمندان نامیده شد عزیزی بود که در کنار همه رسالت هایش هرگز فقرا و نیازمندان را و ایتام را فراموش نکردند و به صورت های مختلف با تلاش کشاورزی و وقف قنواتی را که خودشان ایجاد کردند و باغ های نخلی که ایجاد کردند و وقف نامه اش را برای فقرا نوشتند همچنین به صورت فردی در دل شب و مخفیانه در زمانی که حاکم جامعه اسلامی هستند برای نیازمندان غذا آماده می کند و پیوسته به فکر فقرا است.

دل امیرالمومنین را شاد کنید


شیعیان امیرالمومنین اگر می خواهند دل امیرالمومنین را شاد کنند و دل فرزندش بقیه الله اعظم را شاد کنند همت بیشتری برای کمک به نیازمندان داشته باشند آنهایی که توان دارند به اجاره نشینان کمک کنند و هایی که قدرت دارند کرایه ها را زیاد نکنند و همراهی کنند با نیازمندان در مرحله بعد آنهایی که توان دارند نیازمندان را شناسایی کنند در خویشان شان و همسایگان و شهر و دیارشان انشاالله یک نهضت کمک به نیازمندان و به ویژه کمک به بیماران در امر درمانشان و همچنین در بحث معیشت مردم و بسته های معیشتی که الحمدلله انجام شده سعی کنیم همت بیشتر و خدمت بیشتر صورت بگیرد از کارهای خوبی که عزیزان اقدام کرده‌اند بحث اطعام برای غدیر امیرالمومنین علیه السلام است که بسیار در روایات سفارش شده است و الحمدالله یک جمعی از مومنین در ستاد کمک های مردمی مومنانه دارند تلاش می‌کنند که برای هر شب چند هزار غذا طبخ کنند و با کرامت بین مومنین در مناطق مختلف شهرستان توزیع بشود .


امیدواریم اقشار مختلف به این کارنیک وارزشمند بپیوندند، همت کنند وهم نیازمندان را معرفی کنند و کمک کنند در توضیع این غذاها وهم برای اصل تامین برنج وامکانات این غذاها و تبرک های امیر المومنین علیه السلام درواقع که به نام غدیر واین اعیاداست، انشاالله همت بشود وهمگان کمک کنند.

انتهای پیام / ۱۳۷

کد خبر : 11329 ساعت خبر : ۵:۲۱ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://najafabadnegar.ir/?p=11329

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.