تهیه طرح مرمت برج‌های دوقلو نجف‌آباد

1

شهردار نجف‌آباد گفت: به دنبال تملک حدود نیمی از مجموعه تاریخی برج‌های دوقلوی صفا در نجف‌آباد با همت شورای اسلامی شهر و مجموعه شهرداری، طرح مرمت و احیا این اثر ارزشمند در چندین مرحله در حال مطالعه و تهیه است.
به گزارش نجف آباد نگار از ایمنا، محمد مغزی با اشاره به اخذ نظر کارشناسی رسمی دادگستری و انجام پیگیری‌های لازم برای خرید و تملک مابقی این اثر تاریخی دوران صفویه اظهار کرد: در هفته‌های گذشته با چندین نفر از مسئولان استان و شهرستان هم‌چون معاون مدیر کل میراث فرهنگی استان از این اثر بازدید کرده و جلسات متعدد کارشناسی داشته و در کنار آن گروهی از اساتید دانشگاهی و کارشناسان مرمت آثار تاریخی، کار مطالعات مراحل اولیه تدوین طرح را شروع کرده‌اند.

وی معرفی بهتر از این بنای تاریخی، مقایسه آن با دیگر آثار مشابه در کشور و جهان، بررسی کاربری‌های مختلف بنا و نقشه‌برداری دقیق به منظور سه‌بعدی سازی این اثر را از دیگر اقدامات در خصوص ساماندهی برج‌های صفا برشمرد و عنوان کرد: با انجام این اقدامات و در اولین مرحله، طرح مرمت فوری برخی از بخش‌های آسیب دیده پروژه تهیه و اجرا خواهد شد و در مراحل بعد کل بنا بهسازی خواهد شد.

شهردار نجف‌آباد افزود: از اولین روزهای تملک بنا، کار خروج نخاله‌های حاصل از تخریب قسمت‌هایی از بنا با احتیاط زیاد شروع شده و دقت می‌شود در این‌کار آسیبی بر بخش‌های ارزشمند بنا وارد نشود.

مغزی با بیان اینکه امیدواریم طرح مرمت این اثر هر چه زودتر تهیه و برنامه‌های مدیریت شهری نجف‌آباد برای تبدیل این شهر به یکی از مقاصد گردشگری به نتیجه برسد، عنوان کرد: با تصویب و اجرای کامل این طرح، مجموعه تاریخی برج‌های دوقلو صفا به عنوان اثری جذاب و متفاوت در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. برج‌های دوقلوی صفا، بخش از بافت تاریخی مجموعه صفا شامل حمام، مسجد و خانه‌های تاریخی است که در ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ۳۴۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/۱۳۹

کد خبر : 11349 ساعت خبر : ۱۲:۳۲ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://najafabadnegar.ir/?p=11349

1 نظر
  1. ناشناس می گوید

    اثار ما ارزش زیادی دارند،هرکاری برای زنده نگهداشتن انهابکنیم بازهم کم است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 8 =