جلسه نمایندگان مجلس اصفهان با مدیر کل اوقاف

0

جلسه نمایندگان مجلس اصفهان با مدیر کل اوقاف

به گزارش نجف آباد نگار از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، جلسه هم‌اندیشی نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصفهان با مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان برگزار شد. در این جلسه عباس مقتدایی به عنوان یکی از نمایندگان حاضر با بیان اینکه مجمع نمایندگان استان تعاملاتی را با نهاد‌ها و سازمان‌ها آغاز کرده، اظهار داشت: از جمله مجموعه‌های بسیار مهم، تاثیرگذار و پر مخاطب سازمان اوقاف است که حیطه پردامنه و مخاطبان متعددی را در بر می‌گیرد و تعامل با این سازمان در اولویت است.
وی افزود: این سازمان آینده‌نگرانه در عرصه‌های مختلف ورود پیدا می‌کنند و ظرفیت عظیمی را در کشور ایجاد کرده که ابعاد برون مرزی و درونی‌مرزی داشته و دارد. مدیریت این مجموعه چند بُعدی و تاثیرگذار است و اگر کمکی از دست نمایندگان در راستای رفع موانع قانونی و نظارتی لازم است را پیگیری خواهد کرد.رفع مشکلات فرهنگی و معیشتی مردم به دنبال احیای اوقاف.

امیر حسین بانکی نیز سازمان اوقاف را دارای سرمایه اقتصادی بالا در مقابل سرمایه اجتماعی پایین دانست و افزود: اوقاف میراث کهنی به ویژه در اصفهان دارد اما بخشی از این میراث امروزه به بی اعتمادی تبدیل شده که در صورت اصلاح، زمینه رشد وقف افزایش پیدا می‌کند.
وی خاطر نشان کرد: در صورتی که اگر سازمان اوقاف و وقف احیا شود، بسیاری از معضلات اجتماعی، فرهنگی و معیشتی در جامعه نیز مرتفع خواهد شد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ضرورت تعامل بیشتر اوقاف با مجموعه‌های فرهنگی را مطرح کرد و گفت: در اصفهان مجموعه‌های فرهنگی بسیاری حتی در سطح ملی وجود دارد که اوقاف می‌تواند برای آنها محیط‌هایی را فراهم کند، اما متاسفانه تنها جنبه‌ای که اوقاف توانسته ظهور کند و مردم آن را دیدند کمک به مراسم قرآن و مسابقات قرآنی بوده است.
وی ادامه داد: بودجه اوقاف می‌تواند در بسیاری از استعداد‌های فرهنگی کمک کننده باشد و از این طریق به نیازهای فرهنگی پاسخ داده شود؛ در این صورت با ملحق شدن بدنه فرهنگی به سازمان اوقاف زمینه اعتماد‌سازی نیز فراهم می‌شود.بانکی با اشاره به حمایت مجمع نمایندگان از مدیران کارآمد، گفت: حمایت مجمع به معنای چشم پوشی و و عدم نظارت نیست بلکه ما به دنبال رفع سنگ‌اندازی‌ها و نظارت بر رفتار مدیران هستیم که با اطلاع از موارد سنگ‌اندازی در رفع و حل آن پیش‌قدم می‌شویم. الزام بهبود تعامل دستگاه‌های اجرایی با موقوفات.

حجت الاسلام حسین میرزایی با بیان اینکه برخی از مسائل با قانون، برخی با پیگیری کمیسیون اصل ۹۰ و برخی با رفتار کدخدا منشانه پیش می‌رود گفت: تعاملی که دستگاه‌های اجرایی در موقوفات پیش گرفته‌اند سبب بسیاری از مشکلات شده و حتی حل آنها بسیاری از مشکلات را رفع می‌کند.
مسئله معطل ماندن نیات موقوفات، تصدی نکردن و برون سپاری، رسیدگی به موقوفات با این تعداد از نیروی انسانی کم و تهیه اسناد اوقاف از جمله مواردی است که میرزایی برای بررسی بیشتر در این جلسه به آنها اشاره کرد.استفاده بهینه از ظرفیت‌های اوقاف در تولیدات دامی، گلخانه و آموزش.

حجت اسلام محمد حسین بلک نیز به عنوان حسن ختام این جلسه هم اندیشی با نمایندگان اصفهان برخی از نکات را متذکر و با اشاره به چهارچوب تشکیلات کلی اداره کل اوقاف استان اصفهان اظهار داشت: ۲۴ اداره شهرستانی و حدود ۱۸۰ نفر نیروی انسانی در اداره مشغول به فعالیت هستند که حدود ۵۰ نفر از آنها قراردادی و در وضعیت بلاتکلیف سیستمی قرار دارند، حدود ۱۴۰ نفر نیروی با سابقه در سیستم وجود دارد که در سال ۹۹ بیشترین ریزش نیروی انسانی را در کشور در اداره کل اوقاف اصفهان داشتیم که دلیل آن بازنشستگی‌هاست و تا سال آینده نیروهای جدید بیشتر خواهد شد.

جلسه نمایندگان مجلس اصفهان با مدیر کل اوقاف

وی خاطر نشان کرد: اداره اوقاف حدود ۵۰ هزار رقبه متصرفی و غیر متصرفی در محیط کاری خود دارد که بخش‌های غیر متصرفی متولی دارند. امکانات و دارایی‌های سازمان در چند شاخه توزیع شده است که بخش زمین‌های کشاورزی آن به دلیل خشکسالی درآمدزا نیستند و وضعیت مناسبی ندارند. بخش دیگر، زمین‌های با قابلیت تبدیل شدن به خانه مسکونی مناسب برای مردم است که در صورت همکاری و تفاهم با دستگاه‌های اجرایی مرتبط، سازمان می‌تواند به صورت انبوه‌سازی در این صحنه وارد شود.

مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه استان اصفهان حوزه تولیدات دامی و گلخانه‌ای را از دیگر ظرفیت‌های این سازمان برشمرد و گفت: بسیاری ازبخش‌هایی که نیمه فعال هستند را می توانیم فعال و با توجه به ارزیابی صورت گرفته حداقل سه مرکز دامداری را به چرخه تولیدات دامی اضافه کنیم، البته این امر به معنای تصدی سازمان نیست بلکه از سرمایه گذاران خصوصی استفاده خواهیم کرد.حجت الاسلام بلک از دیگر زمینه‌های فعالیت در اوقاف را دربخش‌های آموزشی دانست و افزود: در حال حاضر ۷۰۰ مرکز آموزشی در اختیار آموزش و پرورش قرار داده شده که از این ظرفیت می‌توان بیشتر استفاده کرد اما متاسفانه دستگاه‌های اجرایی الگوی تخریب وقف را در پیش گرفته‌اند و با یک نوع ولنگاری در بحث فرهنگی موقوفات روبرو هستیم.

انتهای پیام/۱۳۹

اختتامیه چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اوقاف اصفهان برگزار شد

کد خبر : 13337 ساعت خبر : ۱:۴۸ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://najafabadnegar.ir/?p=13337

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.