راه اندازی سامانه موقعیت یابی آنی نجف آباد (سمآن)

0

راه اندازی سامانه موقعیت یابی آنی نجف آباد (سمآن)

 

به گزارش نجف آبادنا معاون شهرسازی و معماری شهرداری نجف آباد خبر از راه اندازی سامانه موقعیت یابی آنی نجف آباد(سمآن) داد و در این خصوص افزود: امروزه ایجاد یک سیستم تعیین موقعیت سریع و دقیق در جهت تسهیل مدیریت شهری و سرویس دهی هرچه بهتر به شهروندان امری اجتناب ناپذیر است، در راستای این امر بسیاری از کشورها، ایستگاههای مختصات دار در سطح ملی یا منطقه ای پیاده سازی کرده اند که به گیرنده های ماهواره ای و سیستم های ارتباطی مخابراتی مجهز می باشند و به صورت ۲۴ ساعته اطلاعات را دریافت و ثبت می نمایند و امکان استفاده کاربران را در هر ساعت از شبانه روز مقدور می سازند.

مهندس سید محمد ابراهیم احمدی گفت: واحد GIS ونقشه برداری معاونت شهرسازی شهرداری نجف آباد با هدف استفاده از قابلیت های سیستم تعیین موقعیت جهانی در جهت فراهم نمودن امکان برداشت آنی مختصات نقاط در سطح شهر در یک سطح مبنای واحد با دقت یک تا دو سانتیمتر برای کاربردهای شهرسازی، عمرانی و همچنین یکپارچه سازی برداشت اطلاعات مکانی در کلیه پروژه های نقشه برداری، سامانه تعیین موقعیت آنی کینماتیک ( Real Time Kinematic- RTK) را با احداث یک ایستگاه دائمی و دو دستگاه GPS ایستگاهی راه اندازی نمود.

استفاده از تکنیک های اندازه گیری RTK به این معنی است که می توان با استفاده از مشاهده های کوتاه مدت به تعیین موقعیت فوری با دقتی بسیار خوب دست یافت.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری افزود: ایستگاه دائمی که به عنوان ایستگاه زمینی مشاهدات ماهواره ای به کار گرفته می شود و تجهیزات مربوطه به صورت دائمی بر روی آن نصب شده و قادر است در بازه زمانی کوتاهی از طریق ارتباطات رادیویی، و یا اینترنتی تصحیحات محاسبه شده بر اساس مشاهدات خود را برای گیرنده های ماهواره ای متحرک و مستقر بر نقاط مجهول Rover ارسال نماید. بدین ترتیب موقعیت ایستگاه مجهول با دقت بالایی بدست خواهد آمد.

این سامانه باعث ایجاد تحول در حوزه اطلاعات مکانی و برداشت های نقشه برداری می گردد از جمله: برای به روز رسانی نقشه ها، عملیات عمرانی، شهرسازی و نقشه برداری توسط شهرداری، پیمانکاران و سایر سازمان های مرتبط در شهرستان نجف آباد قابل استفاده می باشد.

مزایای استفاده از این سامانه
مزایای استفاده از این سامانه

مزایای استفاده از این سامانه

در ادامه مهندس احمدی مزایای استفاده از این سامانه را بدین شرح عنوان داشت :
۱- پوشش کامل منطقه
۲- دسترسی به دقت سانتیمتری در حداقل زمان ممکن
۳- به روز نگهداشتن نقشه های شهری
۴- کاهش هزینه
۵- بهبود صحت برداشت های نقشه برداری
۶- توانایی برداشت آسان مرزهای طبیعی نامنظم به عنوان یک عملیات کنترلی بسیار دقیق
۷- سریع ، دقیق و آسان جهت بکارگیری توسط نقشه برداران

راه اندازی سامانه موقعیت یابی آنی نجف آباد (سمآن)
راه اندازی سامانه موقعیت یابی آنی نجف آباد (سمآن)

انتهای پیام / ۱۳۷

منبع: پورتال خبری شهرداری نجف آباد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.