تجمع اعتراضی کشاورزان در نجف آباد + تصاویر

0

تجمع اعتراضی کشاورزان در نجف آباد + تصاویر

به گزارش نجف آبادنا از نجف آباد نیوز، تعدادی از کشاورزان نجف آبادی با پارک تراکتورها و دیگر ادوات کشاورزی خود در حاشیه کمربندی جنوبی نجف آباد و با در دست داشتن پلاکاردهایی بر رسیدگی مسئولان به مشکل تخصیص نیافتن حق آبه خود تاکید دارند.

تجمع تعدادی از کشاورزان نجف آباد در اعتراض به رعایت نشدن حق آبه آن ها از زاینده رود، در حالی وارد سومین روز خود شده که مدیر اداره منابع آب شهرستان از بررسی این موضوع در جلسه شورای حوزه آبریز زاینده رود در اواسط ماه جاری خبر می دهد.

محمد خلجی مدیر اداره منابع آب شهرستان در خصوص این تجمع گفت: محور اصلی اعتراض کشاورزان موضوع تخصیص آب به کشت پاییزه است که در این خصوص شورای حوزه آبریز زاینده رود که اواسط آبان ماه سال جاری با حضور وزیر نیرو و نمایندگان دستگاه های مختلف از جمله جهاد کشاورزی، محیط زیست و نمایندگان کشاورزان تشکیل خواهد شد، تصمیم گیری می کند.

خلجی با اظهار امیدواری برای بهتر شدن وضعیت بارش های امسال گفت: میزان اختصاص آب به مصارف گوناگون بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در خصوص میزان بارش و ذخیره سد زاینده رود انجام خواهد گرفت.

 

همه چیز داریم به غیر از مدیریت

یکی از کشاورزان حاضر در این تجمع معتقد است: در کشور ما همه چیز وجود دارد ولی تنها چیزی که نداریم، مدیریت است. مرداد ماه که کشاورزان تجمع کردند، فقط به مدت هفت روز آب را باز کردند و قرار بود حدود ۳۰ میلیون متر مکعب آب به امور کشاورزی برسد ولی فقط حدود ۱۰میلیون متر مکعب آن به ما رسید.

وی اضافه کرد: بقیه آب را صنایع مختلف و حتی شهرداری های واقع در مسیر برداشت کردند. همین الآن هم با وجود وضعیت خشکسالی شکل گرفته، مرتب از زاینده رود به نقاط مختلف آب منتقل می کنند. بیش از  ۷۰درصد آب زاینده رود متعلق به حق آبه داران است و حتی اولین تونل کوهرنگ نیز با پول کشاورزان اصفهان اجرا شد ولی در عمل حق آبه ما رعایت نمی شود.

یکی دیگر از کشاورزان از حضور نیافتن هیچ کدام از مسئولان در جمع کشاورزان معترض انتقاد کرد و بیان داشت: متاسفانه مسئولان استان و کشور حتی مصوبات شورای عالی آب که خودشان به تصویب رسانده اند را اجرا نمی کنند. مسئولان در مرحله اول وجود معترضان را منکر می شوند و بعد هم فقط وقتی سراغ ما می آیند که موضوع را رسانه های بیگانه مطابق میل و نظر خود منعکس کنند.

کشاورز دیگری بیان می کند: در حال جمع آوری طوماری هستیم که در آن از مسئولان خواسته شده میزان نیاز واقعی ذخیره سد خمیران در بالادست این منطقه را بررسی کنند و مازاد آن را برای تغذیه سفره های آب زیر زمینی رها سازی نمایند.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان نجف آباد حتی  بیش از ۳۰ درصد از سد خمیران حق آبه دارند ولی به دلیل مظلومیت مضاعف، کسی حاضر به دادن حق آن ها نیست.

انتهای پیام / ۱۳۷

منبع: نجف آباد نیوز (کد خبر در نجف آباد نیوز p=41507)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.