کشاورزان غرب اصفهان خواستار حل مشکلات معیشتی خود شدند

0

کشاورزان غرب اصفهان خواستار حل مشکلات معیشتی خود شدند

 

به گزارش نجف آبادنا این کشاورزان و باغداران که بیشتر از بخش مرکزی نجف آباد، کهریز سنگ، قلعه سفید، گلدشت، جوزان و نیز فلاورجان واقع در غرب اصفهان هستند، می گویند خشکسالی و جاری نشدن زاینده رود برای کشت پاییزه، مشکلات معیشتی آنان را دو چندان کرده است.
کشاورزان یاد شده امروز و چند روز اخیر با حضور در برخی مکان های از قبل اعلام شده خواهان تخصیص حقابه خود برای کشت پائیزه شدند.

 

مدیر اداره منابع آب شهرستان نجف آباد در این ارتباط در گفت و گو با ایرنا خواسته عمده این کشاورزان را تخصیص آب به کشت پائیزه عنوان کرد.
محمود خلجی افزود : تخصیص آب برای کشت پائیزه منوط به تصمیم شورای حوضه آبریز زاینده رود شامل وزارت نیرو و سایر دستگاه های اجرایی و نمایندگان صنف کشاورزان است.
وی در عین حال تاکید کرد : میزان اختصاص آب به بخش کشاورزی وسایر بخشها بر اساس میزان بارش و ذخیره سد زاینده رود است.
کاهش بارش در سال زراعی قبلی در حوضه آبریز فلات مرکزی ایران که زاینده رود بزرگترین رودخانه آن به شمار می رود، باعث شده تا میزان آب ورودی به سد زاینده رود نیز به حداقل خود برسد و امکان تخصیص آب برای کشت کشاورزان غرب و شرق اصفهان وجود نداشته باشد.

با این حال مرداد امسال ۳۰ میلیون متر مکعب آب طی ۱۰ روز برای آبیاری ۱۷ هزار هکتار از اراضی مناطق غربی استان شامل نجف آباد، مبارکه، لنجان، فلاورجان و خمینی شهر اختصاص یافت و بنا به گفته حسن ساسانی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه اصفهان اصفهان بدون هیچ سوء برداشتی برای آبیاری درختان و باغ ها استفاده شد.

 

بازگرداندن حقابه از زاینده رود

کشاورزان شرق اصفهان نیز در روزهای پایانی سال گذشته و همچنین امسال و در چند نوبت با حضور و اجتماع در نقاط مختلف شهر اصفهان خواهان بازگرداندن حقابه خود از زاینده رود شده و مسئولان را به حل مشکلات خود فراخوانده بودند.

در همین حال استاندار اصفهان در ۲۹ اسفند سال گذشته در کمیته پیگیری امور کشاورزان این استان از پرداخت ۳۷٫۶ میلیارد ریال به ۲۶ هزار و ۷۰۰ خانوار کشاورز آسیب دیده از خشکسالی در این منطقه خبر داد.

محسن مهرعلیزاده افزود: با پرداخت مبالغی به کشاورزان در روزهای پایانی سال توانستیم در جهت کاهش آسیب ها و مشکلات معیشتی کشاورزان قدم کوچکی برداریم و امیدواریم که در سال جدید با کمک طرح هایی که از بروز این آسیب ها جلوگیری می کند اجازه ندهیم کم آبی آثار مخربی را بر زندگی کشاورزان بگذارد.

وی تاکید کرد: در ماه های اخیر فعالیت های فوق العاده ای برای احیای بخش کشاورزی استان انجام شده است که امیدواریم نشانه های آن را در سال آینده شاهد باشیم.
زاینده‌ رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران به طول ۳۵۰ کیلومتر است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می‌ رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.

این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته ، در دهه های اخیر به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
حوضه زاینده رود در دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری قرار گرفته که ۹۳ درصد از مساحت و ۹۸ درصد از جمعیت تحت پوشش این حوضه در استان اصفهان و ۷ درصد از مساحت و ۲ درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

شهرستان نجف آباد با وسعتی بالغ بر ۲۸۵ کیلومتر مربع، ۳۳۰ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری و شهرستان فلاورجان با افزون بر ۲۴۳ هزار نفر جمعیت در ۱۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.

کشاورزان غرب اصفهان خواستار حل مشکلات معیشتی خود شدند
کشاورزان غرب اصفهان خواستار حل مشکلات معیشتی خود شدند

انتهای پیام / ۱۳۷

منبع: ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.