ابوترابی: شورای نگهبان برگزاری تجمعات بدون اخذ مجوز را بلامانع می‌داند

0

ابوترابی: شورای نگهبان برگزاری تجمعات بدون اخذ مجوز را بلامانع می‌داند / اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی در چه مرحله‌ای قرار دارد

به گزارش نجف آبادنا عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها در مجلس با بیان اینکه شورای نگهبان تفسیر خود از اصل ۲۷ قانون اساسی را ارائه کرده است، گفت: در سال ۶۴، سوالی از شورای نگهبان پرسیده می‌شود و این شورا اعلام می‌کند که طبق اصل ۲۷ قانون اساسی برای برگزاری تجمعات نیاز به اخذ مجوز نیست.

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص طرح کمیسیون امور داخلی و شوراها پیرامون اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی و تجمعات قانونی، اظهار داشت: ۳ بخش در خصوص اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی فعالیت می‌کنند، “وزارت کشور و شورایعالی امنیت ملی”، “کمیسیون امورداخلی مجلس” و “شورای شهر تهران” در این زمینه فعالیت می‌کنند.

عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وزارت کشور و شورایعالی امنیت ملی توامان با یکدیگر موضوع را پیگیری می‌کنند، همچنین شورای شهر تهران در مقیاس کوچک‌تری موضوع تجمعات قانونی و اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی را بررسی می‌کنند.

وی افزود: کمیسیون امور داخلی و شوراها در مجلس فعالیت خود پیرامون اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی و تجمعات قانونی را برای چند ماه متوقف کرده است تا همه این طرح‌ها به مجلس بیایند و در قوه مقننه قانون مشخصی تصویب شود.

ابوترابی ادامه داد: باید نظر شورایعالی امنیت ملی و شورای شهر تهران در خصوص طرح برگزاری تجمعات قانونی مشخص شود و در نهایت این نظرات در کمیسیون امور داخلی مجلس نهایی شود.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای عالی امنیت ملی و وزارت کشور چند پارک و ورزشگاه را برای اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی و برگزاری تجمعات قانونی معرفی کرده‌اند، گفت: ولی این اقدام شورایعالی امنیت ملی و وزارت کشور در حد بیان بوده و منتظر هستیم تا جمع بندی این نهادها انجام شود.

شورای نگهبان برگزاری تجمعات قانونی بدون اخذ مجوز را بلا مانع می‌داند

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای نگهبان تفسیر خود از اصل ۲۷ قانون اساسی را ارائه کرده است، بیان کرد: در سال ۶۴، سوالی از شورای نگهبان پرسیده می‌شود و این شورا اعلام می‌کند که طبق اصل ۲۷ قانون اساسی برای برگزاری تجمعات نیاز به اخذ مجوز نیست.

تشریح ویژگی‌های تجمعات قانونی که نیاز به اخذ مجوز ندارند

وی افزود: اکنون به دنبال این هستیم تا برگزاری تجمعات نیازی به مجوز نداشته باشد؛ در صورتی که تجمعات مردمی، غیرمسلحانه باشد و مخل به مبانی اسلام و امنیت نظام نباشد، برگزاری تجمعات نیازی به اخذ مجوز ندارد.

عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی گفت: در مجموع چند نهاد به صورت پراکنده در مورد تجمعات قانونی و اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی کار می‌کنند و در نهایت مجلس در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند.

پایان پیام / ۱۳۷
منبع: خبرگزاری خانه ملت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.