بودجه آب اصفهان، صفر شد!

0

بودجه آب اصفهان، صفر شد!

به گزارش نجف آبادنا درست در روزی که حسن روحانی در قامت رئیس جمهور ایران به استان زادگاهش سفر کرده بود و به مردمی که در سرخه به استقبالش آمده بودند وعده تامین «آب شرب سالم و پایدار» برای آنها در تابستان ۹۹ را می‌داد،

در پایتخت، همه ۱۹ نماینده استان اصفهان در اعتراض به دولت به دلیل عدم تخصیص حتی یک ردیف اعتبار در لایحه بودجه ۱۳۹۸ برای طرح‌های آبرسانی این استان، نام‌ها و امضاهایشان را روی کاغذ ردیف و استعفای دسته جمعی‌شان را تقدیم هیئت رئیسه مجلس کردند. اعتراض آنها به بی‌توجهی‌های وزارت نیرو به مشکلات آب در استان اصفهان است.

 

نمایندگان اصفهان در طول سال های گذشته نه فقط با سکانداران وزارت نیرو که با رئیس مجلس، معاون اول رئیس جمهور و چهره‌هایی نشستند که چرخش قلم‌شان می‌توانست گره‌ای از کلاف پیچیده آب در این استان را باز کند،

اما اینک آنها می‌گویند گرچه وزیر نیرو اسفند سال گذشته در حضور علی لاریجانی وعده داد با تامین اعتبار و انتقال آب مهم‌ترین بحران استان اصفهان را حل خواهد کرد، ولی هنوز گامی برداشته نشده است. نمایندگان اصفهان در نامه‌ استعفایشان اشاره‌ای هم به شعارهای تبلیغاتی روحانی در انتخابات سال گذشته کرده‌اند.

شعارهایی که روحانی چهارروز پیش از برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در میدان نقش جهان آنها را از پشت تریبون فریاد کشید:«پس از احیای دریاچه ارومیه در دولت یازدهم، حالا نوبت زاینده‌رود است؛ اصفهان زنده‌بودنش به زاینده‌رود است.»

نمایندگان استان تاکید کرده اند تا تکلیف این ماجرا مشخص نشود، از حضور در صحن و کمیسیون‌های تخصصی‌شان خودداری خواهند کرد. آنطور که در نامه آنها آمده، مسئله اصلی آب شرب است:«سازمان برنامه و بودجه علیرغم پیگیری بسیار زیادی که انجام شد  حتی از گذاشتن اعتبار در ردیف مرتبط با تامین آب شرب (که در سال جاری تا مرز بحران پیش رفت) خودداری کرده است.»

اصلاح طلب یا اصولگرا فرقی نمی‌کند، همه نمایندگان استان تک به تک پای نامه استعفا را امضا کرده‌اند و آنطور که ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف آباد می‌گوید، برآن پافشاری هم دارند:« بحران آب آشامیدنی باید در سامانه دوم آب اصفهان تامین شود. اکنون بیش از  پنج میلیون انسان در این استان آب آشامیدنی‌شان به بستگی به این سامانه دارد.  دولت برای یک روستای هزارنفری ردیف بودجه تعیین می‌کند،

ولی متاسفانه برای یک استان پنج میلیون نفری یک ریال هم در بودجه در نظر نگرفته است. اگر تابستان تامین آب آشامیدنی در استان دچار چالش شود، دولت باید پاسخگو باشد.  هم وزیر قبلی نیرو و هم وزیر کنونی و همچنین آقای نوبخت در جریان کامل موضوع هستند ولی حالا در لایحه بودجه حتی یک ریال هم برای طرح های آبرسانی اصفهان در نظر نگرفته اند. لذا نمایندگان استان براساس اختیاراتی که قانون برای آنها تعیین کرده است با استعفای دسته جمعی اعتراض خود را به صورت مدنی اعلام کردند.»

او در پاسخ به آنهایی که این حرکت نمایندگان استان را نمایشی می‌خوانند، گفت:«قواعد دموکراسی، مسیر دموکراتیک خود را می طلبد. در این مسیر بعضی اقدامات ممکن است نتیجه دهد و برخی نه. اما مهم این است که از جانب نمایندگان در راستای حق مردم قدمی برداشته شود. زورمان به آنها [دولتی‌ها] نمی‌رسد، زورمان به خودمان که می‌‌‎رسد.  ما حدس می‌زنیم دولت تحت تاثیر بعضی  افراد که در سازمان برنامه و بودجه صاحب منصب هستند این تصمیم را گرفته است.» نه تنها ابوترابی اصولگرا که نمایندگان اصلاح‌طلب استان هم به طور علنی گلایه‌های آبی‌شان از دولت را به گوش رسانه‌ها می‌رساندند.

نمونه‌اش ناهید تاج‌الدین که گفته:«آنچه از دیپلماسی آب باید انجام می‌دادیم، انجام دادیم و با همگان مذاکره کردیم؛ اکنون تنها چیزی که به ذهن‌مان می‌رسد استعفای دسته جمعی است، دست کم اینطور میان اختیار و تکلیف در رسالت نمایندگی‌مان تعادل ایجاد می‌شود.»

به گفته او، نمایندگان استان ۳۰ ماه است به طور مستمر از همه ظرفیت‌های نمایندگی‌شان برای احیای زاینده‌رود استفاده‌ کرده اند و دغدغه‌هایشان را با همه مقامات از جمله رئیس جمهور در میان گذاشته‌اند، اما همچنان بی توجهی ها به زاینده رود ادامه دارد.

تاج الدین خاطر نشان کرد: «اگر  دستگاه‌های  حاکمیت نمی خواهند بپذیرند که خشکی زاینده رود یعنی عقیم شدن یک تمدن، اگر  باور ندارند که خشکی زاینده رود به توسعه ایران ضربه می زند، اگر نمی دانند که  اصفهان خط مقدم توسعه در ایران است، اگر نمی‌دانند با صنعتی‌ترین استان کشور دارند چه می‌کنند و اگر که هنوز باور ندارند بحران زاینده‌رود اگر پردامنه‌تر از بحران دریاچه ارومیه نباشد به همان اندازه خسارت‌بار و دارای پیامدهای منفی است، پس چاره چیست؟

چرا باید بیش از این در بی مسئولیتی و سوءمدیریت آب شریک شد؟ لذا پاسخ روشن است. برای همین است که نمایندگان اصفهان استعفا را برگزیدند.» رئیس مجمع نمایندگان استان هم که با ایسنا  گفت‌وگو  می کرد، خلف وعده‌های رئیس جمهور پس از پیروزی در انتخابات سال گذشته را دلیل استعفای نمایندگان عنوان کرده است:« دلیل استعفا وعده‌های آقای روحانی به مردم استان اصفهان و تبلیغات انتخاباتی در سال‌های ۹۲ و ۹۶ برای جاری شدن آب بود که هیچ قدمی برای آب استان اصفهان و احیای زاینده رود برداشته نشده است. از آن طرف پروژه‌هایی را که از قبل در دستور کار بوده و ردیف در بودجه داشتند، حذف کردند.

این آبی بوده که صرفا برای آشامیدن مردم استان اصفهان صرف می‌شده و هیچ ارتباطی با کشاورزی و مسائل سایر صنایع و کارهای تولیدی ندارد.» اگر نمایندگان استان تا امروز با تذکر‌های کتبی و شفاهی، بازدیدهای میدانی، مصوبه‌ ملی و طرح‌ سوال‌های پی در پی به دنبال راه چاره ای برای احیای زاینده رود بودند، با حذف اعتبارات ردیف مرتبط با آب شاب استان از بودجه سال آینده، از این پس دغدغه مهم‌ترینی دارند:«تامین آب شرب پنج میلیون نفر در استان اصفهان».

بودجه آب اصفهان، صفر شد!
بودجه آب اصفهان، صفر شد!

انتهای پیام/ ۱۳۸

منبع: اصفهان زیبا

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.