واحد‌های دانشگاه آزاد پیشگام در اهداف علمی

0

نگاهی به آمار علمی دانشگاه آزاد اسلامی /  واحد‌های دانشگاه آزاد پیشگام در اهداف علمی

به گزارش نجف آبادنا از ایسکانیوز، یکی از برنامه ها و اهداف مهم دانشگاه آزاد اسلامی برای جلوگیری از پایان‌نامه‌فروشی و بالا بردن مهارت دانشجویان طرح پایش است که در روزهای اخیر راه اندازی شده و به زودی تحقیقات دانشگاه آزاد را هدفمند می‌کند.

 

سیمایی: تحمیل دانشجویان بیش از ظرفیت به دانشگاه های غیر دولتی

حسین سیمایی صراف معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها، گفته است: دانشجوی تحصیلات تکمیلی بیش از نیاز و ظرفیت به دانشگاه ها تحمیل می شود که این اتفاق هم بیشتر در بخش غیردولتی ها رخ می دهد؛ در حالی که دانشگاه های دولتی استاندارد آموزشی را برای جذب دانشجوی تحصیلات تکمیلی رعایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه هر استادی برای راهنمایی پایان نامه سقف مشخصی از نظر تعداد دانشجو دارد، گفت: در دانشگاه آزاد و غیردولتی ، دانشجوی تحصیلات تکمیلی در شرایطی جذب می شود که زیرساخت و هیات علمی کافی ندارند. به عنوان مثال، یک واحد دانشگاهی ۱۷ دانشجوی دکتری با یک استاد دانشیار دارد و اگر تقلب شکل بگیرد استاد قابل توبیخ نیست چرا که دانشجویان به این استاد تحمیل شده اند.

در این زمینه باید گفت: شاید دانشگاه های دولتی در تهران رتبه بالاتری داشته باشند؛ اما دانشگاه آزاد اسلامی در تمام استان‌ها واحد تاسیس کرده و حتی در بسیاری از کلان شهرها دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به واحد‌های دولتی ارجحیت دارند.

واحد هایی مانند علوم تحقیقات، واحد تهران جنوب، واحد تهران مرکزی، واحد نجف آباد، واحد تبریز و غیره از سال تاسیس اهداف بلند مدتی را تا به امروز طی کرده اند و در دوره جدید هم تمامی واحد ها برای بالا بردن مهارت و اشتغال‌زایی برای دانشجویان باید طبق قوانین رو به جلو حرکت کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی در جدیدترین رنکینگ جهانی که اخیرا اعلام شد بعد از دانشگاه تهران رتبه دوم را کسب کرده و این نشان می دهد که فعالیت های بزرگترین دانشگاه حضوری جهان مثبت بوده است.

با توجه به عملی شدن طرح پایش بدون شک انتقاد از دانشگاه آزاد اسلامی کم خواهد شد چرا که دیگر هیچ پایان نامه ای در خیابان انقلاب به فروش نخواهد رسید.

بدون شک بسیاری از انتقاد‌ها از دانشگاه آزاد اسلامی مغرضانه بوده؛ چرا که تعداد زیادی از دانشگاه های غیر دولتی فعالیت علمی بالایی نداشته اند و صرفا برای پذیرش دانشجو تاسیس شده اند؛ یکی از دلایل اصلی بالا رفتن مدرک گرایی هم همین موضوع است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد جزو واحد هایی است که وسعت بسیار زیادی دارد و در رشته های مهمی دانشجو جذب می‌کند.

این واحد با ۱۲ دانشکده فعال، ۲۷ هزار دانشجو تمام وقت فعال و ۱۸۵ رشته درسی بزرگ‌ترین مجموعه آموزش عالی در مرکز کشور است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد
دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد

انتهای پیام / ۱۳۷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.