اتهام قاچاق به هنرمند نجف آبادی

0

اتهام قاچاق به هنرمند نجف آبادی

 

به گزارش نجف آبادنا از ایمنا، این هنرمند که نخواست نامش فاش شود، در این خصوص گفت: دو چمدان از آثارم که بیشتران از نوع سنگ‌های تراش داده شده، نگین انگشتر و تعدادی زنجیر آویز استیل بود را می‌خواستم با قطار به جنوب کشور و از آن‌جا به قشم منتقل کنم که ماموران ایستگاه بعد از بازرسی وسایل، تمامی آن‌ها را به ظن قاچاق توقیف کردند.

 

این هنرمند جوان با اشاره به سفر یک ماه پیش‌اش به کیش و جابه‌جایی نزدیک به صد کیلوگرم صنایع دستی مشابه بدون بروز مشکل خاصی می‌گوید: در این مورد نیز با وجود ارائه مدارک مربوط به دعوتنامه نمایشگاه گردشگری، هتلداری و صنایع دستی قشم، مجوز نمایشگاه، مدارک مربوط به فعالیت‌ام زیر نظر فنی و حرفه‌ای و سازمان میراث فرهنگی و دیگر اوراق مربوطه باز هم بر توقیف این صنایع دستی تاکید شد.

 

وی که طی چند سال اخیر در بیش از پانزده نمایشگاه کشوری معتبر شرکت کرده اضافه می‌کند: از من خواسته شد که روز بعد جهت تعیین تکلیف اقلام توقیفی به دادگاه مراجعه کنم که بعد از ارائه توضیحات و اخذ وثیقه، قرار شده این موضوع طی نامه‌نگاری‌ها و هماهنگی‌های بین دستگاهی که معمولا نیز طولانی است، حل شود.

 

این گوهر تراش که دارای کارگاه و آموزشگاه صنایع دستی با چندین کارآموز است، در پایان افزود: مطمئنا نمایشگاه قشم که از دهم تا چهاردهم ماه جاری برگزار می‌شود را از دست داده و وقت و انرژی زیادی را تلف خواهم کرد.

 

یکی از کارشناسان میراث فرهنگی استان در این خصوص معتقد است: به دلیل آشنا نبودن ماموران با برخی صنایع دستی، موارد مشابهی در دیگر نقاط کشور داشته‌ایم و حتی تولیداتی با عمر کمتر از دو سال را به عنوان عتیقه توقیف کرده‌اند. معمولا برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی، توصیه می‌کنیم علاوه بر مدارک معمولی مثل دعوتنامه نمایشگاه، از میراث شهرستان نیز نامه‌ای داشته باشند.

 

دیگر مسئول مرتبط با این موضوع در استان هم با اظهار تعجب از بروز چنین اتفاقی می‌گوید: موضوع را تلفنی به بنده خبر داده‌اند و از اولین ساعات کاری روز سه‌شنبه یازدهم دی‌ماه، پیگیر حل مشکل به وجود آمده خواهم شد.

 

به نظر می‌رسد با هماهنگی بیشتر دستگاه‌های مربوطه و برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه پرسنل مربوطه در مبادی خروجی همچون ایستگاه راه‌آهن و فرودگاه بتوان جلوی تکرار چنین مواردی را گرفت.

اتهام قاچاق به هنرمند نجف آبادی
اتهام قاچاق به هنرمند نجف آبادی

انتهای پیام / ۱۳۷
منبع: ایمنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.