به مناسبت هشتم اسفند سالروز تولد شیخ بهایی

0

به مناسبت هشتم اسفند سالروز تولد شیخ بهایی

 

به گزارش نجف آبادنا از ایرنا، جهان اسلام از ابتدا تاکنون همواره کانون اندیشمندان و حکمایی بوده که تمامی معارف و کمالات انسانی در وجود آنان گرد آمده است. افرادی امثال شیخ بهایی که با شهرتی جهانی، عُلمای مسلمان توانایی های علمی و فکری او را ستوده و دانشمندان دیگر نقاط جهان نیز از خلاقیت ها و تولیدات علمی او اظهار شگفتی و حیرت کرده و وی را در زمره مشاهیری چون خواجه نصیرالدین طوسی و ابوریحان بیرون قلمداد کرده اند. شیخ بهایی توانست با اندیشه های ژرف خود جوامع گوناگون را با نور دانش و اندیشه آشنا سازد.

بهاء الدین محمد بن‏ حسین عاملی معروف به شیخ بهایی در هشتم اسفند ۹۲۵ هجری در اصفهان چشم به جهان گشود. او یکی از دانشمندان نامدار سده ۱۰ و ۱۱است که در دانش های فلسفه، منطق، هیات و ریاضیات تبحر خاصی داشت. شیخ بهایی از همان دوران کودکی در جست وجوی علم و حقیقت بود و شخصیت علمی، ادبی، اخلاق و پارسایی او سبب شد تا در دوران جوانی شیخ الاسلام شود و این منصب را تا پایان عمر در دربار شاه صفوی بر عهده گرفت.

شیخ، سفرهایی چند به خارج از قلمروی صفویه داشت و در این سفرها به دانش اندوزی پرداخت. او با عالمان زمان خویش ارتباطی مداوم داشت و میان وی و معاصران دانشور از راه بحث‌های حضوری، مکاتبات و ملاقات‌ها تبادل علمی و فرهنگی صورت می‌گرفت.

سالروز تولد شیخ بهایی
سالروز تولد شیخ بهایی

** ویژگی های شخصیتی شیخ بهایی

اطلاعات و درک شیخ بهایی از مسایل امور او را تبدیل به نامداری کرد که هرگز اسیر مقام های دنیوی و مسوولیت مهم سیاسی نشد. وی از هرگونه غرور، خودخواهی، جاه‌طلبی اجتناب می کرد و با آنکه مناصب حکومتی مهمی را به عهده می گرفت اما وارستگی ویژه‌ای در عمل داشت. مورخین و شرح حال‌نگاران، وی را اقیانوس مواجی دانسته‌اند که امواج فضیلت را به ارمغان آورد که هیچ توفانی آن را به لرزه درنمی‌آورد.

سالروز تولد شیخ بهایی
سالروز تولد شیخ بهایی

** آثار و تالیفات برجای مانده از شیخ بهایی

بهاءالدین عاملی در علوم مرسوم آن زمان به ویژه در اخبار و احادیث، تفسیر، اصول فقه و ریاضیات دارای تالیفات بسیار است. او بالغ بر۹۵ کتاب و رساله‌ دارد. جامع عباسی شاخص‏ترین اثر شیخ درفقه و ابتکاری نو در نگارش متون فقهی به شمار می رود. «الزبده فی الاصول، اربعین، مثنوی سوانح الحجاز (نان و حلوا)، که آمیخته از طنز، حکایت، تمثیل و لطایف عرفانی بود و کشکول» از جمله مهم ترین آثار برجای مانده از این دانشمند حکیم است.

سالروز تولد شیخ بهایی
سالروز تولد شیخ بهایی

** شخصیت ادبی

بهایی افزون بر فارسی آثار برجسته عربی و ترکی را نیز به نثر و نظم درآورده است. اشعار او شامل مثنویات، غزلیات و رباعیات است. بهترین منبع برای گردآوری اشعار بهایی، کشکول به شمار می رود. نان و حلوا یا سوانح سفر، نان و پنیر، شیر و شکر، مثنوی‌هایی مانند نان و خرما و شیخ ابوالحشم از مهم ترین آنان است.

از نثر فارسی وی تنها نمونه‌ای که در دیوان ‌های چاپی منتشر شده می توان به رساله پند اهل دانش و هوش به زبان گربه و موش اشاره کرد. او مدحی در باب امام زمان(عج) در ۶۳ بیت سروده که هر گونه شبهه در دوازده امامی بودن را مردود می کند. همچنین از این عالم وارسته ۲ بیتی هایی هم در وصف ائمه معصوم(ع) برجای مانده است.

سالروز تولد شیخ بهایی
سالروز تولد شیخ بهایی

** مثنوی شیخ بهایی سرشار از رموز اسم اعظم

شیخ بهایی با گردآوری مثنوی به بیان نکته ها و ویژگی های اسم اعظم خدای متعال پرداخت. مثنوی او در ۱۰۱ بیت سروده شده که آغاز این مثنوی چهار بیت در مناجات با پروردگار و از بیت پنجم به بعد به بیان خاصیت حروف و اسما پرداخته است. او می گوید: اسم اعظم چهارده خاصیت دارد اما اسرار این اسم را به تمامی نمی توان باز گفت زیرا اگر عامه از آن با خبر شوند ممکن است از خواص آن اسم سوء استفاده کنند و بیهوده خلق را بیازارند. به این ترتیب شیخ بهایی در این مثنوی به صورتی معماگونه، پاره ای از نشانی ها و ویژگی های اسم اعظم را بیان می کند.

سالروز تولد شیخ بهایی
سالروز تولد شیخ بهایی

** نگاشته ‌های ناب در علم نجوم و ریاضیات

بهاء الدین با آموختن دانش تفسیر توانست در ترویج این علم کمک کند. از آثار قرآنی او می‌توان به عروه الوثقی (تفسیر سوره حمد)، عین‌الحیوه، شرح تفسیر بیضاوی، حل حروف القرآن، حواشی تفسیر کشاف و مشرق‌الشمسین اشاره کرد. در دانش حدیث نیز آگاهی‌های گسترده‌ای داشت و در این عرصه هم آثار مفید و ارزنده‌ای چون اربعین (چهل حدیث)، حدائق الصالحین در شرح صحیفه سجادیه، حبل‌المتین، شرح من لایحضره الفقیه و ترجمه رساله امامیه را تألیف کرد. شیخ بهایی از همان دوران کودکی به آموزش ریاضیات علاقه بسیاری داشت و بعدها خود در این رشته آثاری همچون خلاصه الحساب، بحرالحساب، جبر و مقابله و رساله‌ای در حساب فارسی را تألیف کرد. آگاهی‌های او در نجوم، هیأت، کرویت زمین و مباحث سالک و ممالک نیز گسترده بود و در این باره نیز نوشته‌های متعددی از او به جای مانده است.

سالروز تولد شیخ بهایی
سالروز تولد شیخ بهایی

** بزرگداشت شیخ بهایی با برگزاری جشنواره شیخ بهایی

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از ۱۳۸۳ خورشیدی همه ساله جشنواره‌ای را با نام شیخ بهایی برگزار می‌کند. موضوع این جشنواره فن ‌آفرینی و کارآفرینی است و برگزارکنندگان آن معتقدند شیخ ‌بهایی نمادی از کار آفرینی است. آنها معتقدند که شیخ‌ بهایی در عصر خود دانش را به فناوری تبدیل کرد و خدمات ارزشمند علمی، فرهنگی و عمرانی از خود به یادگار گذاشت. مهم‌ترین دستاوردهای شیخ‌بهایی در رونق بخشیدن به شهر اصفهان ساخت مسجد امام، حمام شیخ‌بهایی، طراحی و فکر ایجاد شهر نجف‌آباد، تقسیم آب زاینده رود، قنات زرین کمر و تعیین سمت قبله مسجد امام اصفهان است. همچنین به پاس خدمات وی به علم ستاره ‌شناسی، یونسکو سال ۲۰۰۹ را به نام او سال «نجوم و شیخ بهایی» نامگذاری کرد.

سالروز تولد شیخ بهایی
سالروز تولد شیخ بهایی

** درگذشت شیخ بهایی

سرانجام شیخ بهایی اندیشمند بلند آوازه در ۱۰۰۱ خورشیدی در اصفهان چشم از جهان فرو بست و پیکر در حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.

سالروز تولد شیخ بهایی
سالروز تولد شیخ بهایی

انتهای پیام / ۱۳۷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.