اعتکاف دانش آموزی مسجد جامع صالح آباد + تصاویر

1

اعتکاف دانش آموزی مسجد جامع صالح آباد

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی مسئول اجرایی اعتکاف سال ۹۷ مسجد جامع صالح آباد در طی گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری نجف آباد نگار گفت: امسال اعتکاف دانش آموزی در مسجد صالح آباد از توابع شهرستان نجف آباد با حضور پرشور دانش آموزان نجف آباد و حومه برگزار می گردد.

وی هدف از برگزاری این مراسم معنوی را انس و الفت دانش آموزان پسر با قرآن و اهل بیت علیهم السلام بیان و یادگیری نکات اعتقادی و تربیتی مورد نیاز دانش آموزان پسر بیان کردند.

ایشان در ادامه با اشاره به این نکته که زمان اعتکاف سه روز بیشتر نیست و در ای مدت کوتاه نمی توان اطلاعات زیادی به دانش آموزان انتقال داد؛ گفت: به همین علت بیشتر سعی داریم انس و الفت دانش آموزان با قرآن و اهل بیت علیهم السلام و مخصوصا با یک طلبه افزایش دهیم.

مسئول اجرایی اعتکاف دانش آموزی صالح آباد با اشاره به اینکه دانش آموزان معتکف به گروه های کوچک تقسیم شده اند خاطر نشان کرد؛ برای هر گروه دانش آموزی یک طلبه به عنوان سرگروه مشخص شده است و این کار با هدف ایجاد یک رفاقت و صمیمیت دائمی بین سرگروه های طلبه و دانش آموزان انجام شده است و این اعتکاف جرقه ای شود برای ارتباط گیری با یک طلبه برای پاسخگویی به سوالات اعتقادی، شبهات، سوالات شرعی، مشورت، مشاوره و … .

حجت الاسلام حسینی در خصوص تعداد معتکفین اعلام کرد، تعداد کل معتکفین مسجد صالح آباد ۹۳ نفر است که ۸۰ نفر از این جمع را دانش آموزان پسر تشکیل می دهند و مابقی طلاب سرگروه می باشند که بیشتر معتکفین از سن ۱۱ سال الی ۱۸ سال هستند و تعداد اندکی میانسال نیز در این مسجد معتکف شده اند.

 

اعتکاف دانش‌آموزی مسجدجامع صالح آباد
اعتکاف دانش‌آموزی مسجدجامع صالح آباد

برنامه های اعتکاف دانش آموزی مسجد جامع صالح آباد

 

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی با اشاره به برنامه های متنوع و مناسب دانش آموزان خاطرنشان کرد، هر روز سه حلقه  قرآنی، اعتقادی و کتابخوانی برگزار می شود. از ساعت ۱۰و ۳۰ دقیقه به مدت یک ساعت حلقه معرفتی و مباحث اعتقادی در حد فهم دانش آموزان اجرا می شود به این شکل که ابتدا سرگروه موضوعی را مطرح می کند و در ادامه بصورت پرسش و پاسخ و گفتمانی بحث و گفتگوی دوطرفه در حلقه اعتقادی شکل می گیرد و بعد از حلقه اعتقادی یک سخنرانی عمومی به مدت ۳۰ دقیقه برگزار می گردد.

حلقه قرآنی بعد از نماز ظهر و عصر به مدت ۳۰ دقیقه برگزار می شود که دوستان به همراه سرگروه خود به روخوانی یک سوره قرآن که از قبل مشخص شده است می پردازند و در کنار تمرین روخوانی و روانخوانی آن سوره، توسط سرگروه به معارف آن سوره نیز پرداخته می شود و در حاشیه حلقه قرآنی به تصحیح قرائت نماز دانش آموزان نیز رسیدگی می شود.

ایشان با اشاره به حلقه کتابخوانی و تفکر که در ساعت ۴ بعد از ظهر برگزار می شود افزود، بحث احکام و سوالات شرعی نیز به صورت جسته و گریخته توسط سرگروه ها در تمامی حلقه ها مورد توجه قرار می گیرد.

سید ابراهیم حسینی در ادامه توضیح برنامه های اعتکاف دانش آموزی مسجد جامع صالح آباد افزود؛ سه ویژه برنامه برای سه شب در مسجد جامع تدارک دیده شد. شب اول جشن میلاد امام علی علیه السلام و افتتاحیه اعتکاف برگزار شد، شب دوم برنامه شبی با قرآن با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسناتی امام جمعه محترم نجف آباد به همراه برنامه تحویل سال برگزار خواهد شد و شب سوم شبی با شهدا با حضور حجت الاسلام محمد حسین همتیان و به مناسبت شب رحلت حضرت زینب سلام الله علیها مراسم روضه برگزار می شود.

عصر روز سوم اعتکاف بعد از برگزاری اعمال و دعای ام داوود، اختتامیه و اهدای هدایا و جوایز به همراه تقدیر و تشکر از معتکفین برگزار خواهد شد.

 

اعتکاف دانش‌آموزی مسجدجامع صالح آباد
اعتکاف دانش‌آموزی مسجدجامع صالح آباد

صحبت پایانی مسئول اجرایی اعتکاف دانش آموزی صالح آباد

حجت الاسلام حسنی در ادامه گفتوگو با خبرنگار نجف آباد نگار با اشاره به صحبت های اهل بیت علیهم السلام علما مراجع مخصوصا رهبر معظم انقلاب در مورد فوائد و آثار اعتکاف گفت: اهمیت به اعتکاف دانش آموزی نتایج بیشتر و بهتری به دنبال دارد به این علت که غالبا شخصیت انسان ها در بزرگسالی شکل گرفته است و تغییر آن به سختی امکان پذیر است، اما با استفاده از ظرفیت عظیم اعتکاف می توان تاثیرات بیشتری بر شخصیت دانش آموزان داشت چو شخصیت آن ها در حال شکل گیری است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد، اجرای برنامه های قوی علاوه بر نیروی انسانی کارآمد نیاز به بودجه و تامین اعتبار دارد و مسئولین باید ظرفیت اعتکاف دانش آموزی را تقویت کنند و برای اعتکاف دانش آموزی بودجه ویژه ای اختصاص دهند.

 

انتهای پیام / ۱۳۷ حجت الله سلیمان خبرنگار نجف آباد نگار

مطالب بیشتر

اعتکاف مسجد جامع ویلاشهر نوروز ۹۸ + کلیپ و تصاویر

اعتکاف مسجد مهدیه گلدشت + تصاویر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.