مجموعه تاریخی ۷ برج خارون نجف آباد

0

مجموعه تاریخی ۷ برج خارون نجف آباد

 

به گزارش نجف آباد نگار پربازدیدترین جاذبه گردشگری نجف آباد به مساحت نزدیک به ۳ هزار متر مربع در جنوب شرقی شهر نجف آباد و نزدیک نهر قدیمی خارون واقع شده، دارای ۷ برج منفرد از هم است که با دیوارهای کاهگلی ۴ متری به یکدیگر مرتبط شده اند.

تقسیم بندی برج ها در زوایا و اضلاع دیوارها و نیز سردر ورودی های این مجموعه، منظره زیبایی را به وجود آورده است که به وسیله هشتی و اتاقهایی در بالا و پایین و زیرزمین، ورود به این مکان را ممکن می سازد.

برج های این مجموعه به عنوان محل زندگی کبوتر، در زمان ساخت به عنوان جمع آوری کننده فضولات پرندگان به منظور مصرف در بخش کشاورزی کاربرد داشته است.

7 برج خارون نجف آباد
۷ برج خارون نجف آباد

 

اولین مجموعه گردشگری شهر نجف آباد

این مجموعه که متعلق به اواخر دوران قاجار است، در سال ۸۲ توسط شهرداری مورد تملک و پس از مرمت و بازسازی، در سال ۸۴ به عنوان اولین مجموعه گردشگری شهر نجف آباد مورد بهره برداری قرار گرفت.

این اثر با شماره ۳۴۸۱ در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است و در حال حاضر با امکاناتی مانند فضای سبز، آب نما، غرفه های متعدد نمایشگاهی، چایخانه سنتی و موزه آثار باستانی به صورت مجموعه ای با کاربری های فرهنگی، تفریحی و گردشگری فضایی متفاوت را برای گردشگران فراهم کرده است.

نشانی مجموعه تاریخی هفت برج خارون : اصفهان، نجف آباد، بلوار شهید محسن حججی.

7 برج خارون نجف آباد
۷ برج خارون نجف آباد

انتهای پیام / ۱۳۷

منبع: نجف آباد قدیمی ترین شهر جدید ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.