نجف آباد شهر شکوفه های بادام

0

نجف آباد شهر شکوفه های بادام

به گزارش نجف آباد نگار یکی از زیبایی های گردشگری نجف آباد باغات بادام آن است و به علت وجود همین باغات بادام یکی از شهرت های این شهر نجف آباد شهر شکوفه های بادام است.

شهرستان نجف آباد از قدیم به عنوان یکی از قطب های تولید بادام کشور و ایران مطرح بوده به طوری که در حال حاضر با وجود خشکسالی های اخیر بیش از ۱۲۰۰ هکتار از باغات آن به کاشت بادام اختصاص دارد.

نجف آباد شهر شکوفه های بادام
نجف آباد شهر شکوفه های بادام

بادام نجف آباد

سالانه به طور متوسط ۲ هزار و ۴۰۰ تن بادام در نجف آباد تولید می شود که ۶۰ درصد آن به بازارهای داخلی و خارجی صادر می‌شود.مهم‌ترین ارقام بادام نجف آباد شامل مامایی ربیع و دیرگل است.

قدمت صادرات آن به مناطقی مانند هند در حدی است که در بخش هایی از این کشور بادام را به عنوان نجف آباد می شناسند.

در کنار بادام انار نیز به عنوان درختی سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه در زمره تولیدات شاخص کشاورزی آن محسوب میشود به طوری که در حال حاضر بیش از ۶۴۰ هکتار از باغات آن به کاشت انار اختصاص پیدا کرده و سالانه نزدیک به سه هزار و ۸۰۰ تن محصول از آن برداشت می‌شود.

ملس دانه قرمز، نادری بادرود و آلک معمولی از مهمترین ارقام انار شهرستان نجف آباد است.

منابع آبی منطقه نجف آباد

منابع آبی منطقه نجف آباد شامل رودخانه مرغاب، قنات های منتهی به شهر و چاه های عمیق بوده که در حال حاضر بیشتر قنات ها و رودخانه مرغاب خشک شده اند. ولی کشاورزان با استفاده از شیوه های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت نجف آباد را در بسیاری از محصولات کشاورزی به قطب تولید استان و حتی کشور تبدیل کرده اند.در کنار کشاورزی، دامداری و پرورش صنعتی گاو، گوسفند و انواع طیور، پرورش زنبور عسل نیز در شهرستان نجف آباد دارای جایگاه ویژه ای است و توانسته خود را به عنوان یک قطب مهم در سطح ملی مطرح کند.

نجف آباد شهر شکوفه های بادام
نجف آباد شهر شکوفه های بادام

انتهای پیام / ۱۳۷

منبع: برگرفته از نجف آباد قدیمی ترین شهر جدید ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.