مراسم چهارشنبه آخر سال را خود مردم مدیریت کنند

مراسم چهارشنبه آخر سال را خود مردم مدیریت کنند به قلم فرمانده انتظامی شهرستان نجف آباد سرهنگ ستاد میثم گوهری آرانی.

0

به گزارش نجف آباد نگار فرمانده انتظامی شهرستان نجف آباد سرهنگ ستاد میثم گوهری آرانی یادداشتی با عنوان “مدیریت مراسم چهارشنبه آخر سال توسط خود مردم” منتشر کرد. متن کامل این یادداشت بدین شرح است.

هر روز که می گذرد و به ایام پایانی سال نزدیک تر می شویم، صدای انفجار انواع ترقه در گوشه گوشه شهر، تلنگری است بر اینکه سال در حال اتمام است و سال جدید فرا خواهد رسید ، گویی اگر این صداها به گوش نمی رسید کسی متوجه فرارسیدن سال نو نمی شد و اگر در گذشته اجرای سنت های زیبای چهارشنبه سوری نوید گر فرا رسیدن سال نو بود، هم اکنون با عجین شدن با نافرهنگ های تازه متداول شده تداعی گر خاطرات تلخ از آسیب های جسمی و روحی در ذهن آدمی شده است.

قطع دست و پا و انگشتان، سوختگی های عمیق اعضای مختلف بدن، نابینایی و گاه مرگ از جمله آثار به جای مانده از این روز است که جبران آن سخت و گاهی غیر ممکن است و صد حیف که با گذشت زمان از برگزاری آیین ها و رسوم زیبا و خاطره انگیز این روز فاصله گرفته ایم و با گرایش به روش های غلط و خطرناک ، اصل وجودی برپایی این جشن را فراموش کرده ایم ، جامعه ای که در آن شور و نشاط نباشد ، مطمئنا پس از مدتی دچار نوعی افسردگی اجتماعی می شود .

هرچند بلوغ فرهنگی و اجتماعی مردم در سال های اخیر به کاهش چشمگیر خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال منتج شده است و این امر بیانگر افزایش همدلی و همراهی صمیمانه تمامی اقشار جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان با نیروی انتظامی و توجه به آموزش های ارائه شده از سوی پلیس و سازمان های همکار و رسانه ها بوده است ، اما استفاده از مواد “محترقه ” همواره خطر انفجار، ايجاد خسارات جانی و مالی را در پی خواهد داشت. همچنان که آلودگی شدید صوتی، استرس، تشنج های روحی و نقض حقوق شهروندان سیاست برگزاری نامتعارف و غیر اصولی این مراسم خواهد بود.

افراد سودجو و چهارشنبه آخر سال

برخی افراد سودجو ، چهارشنبه آخر سال را از یک جشن سنتی به یک روز استرس را و حادثه آفرین تبدیل کرده اند، نیروی انتظامی به عنوان متولی برقراری نظم و امنیت تمهیدات ویژه ای در راستای تامین نظم و امنیت مراسم چهارشنبه آخر سال و تعطیلات سال نو اندیشیده است

با این توضیح می توان اتفاقات چهارشنبه آخر سال را به دو بخش تقسیم کرد؛ بخشی از آن رفتار مجرمانه و هنجارشکنانه ای چون استفاده از مواد محترقه و منفجره، ایجاد آلودگی های صوتی ، اذیت و آزار مردم، مانورهای خیابانی ، خطر آفرینی برای خود و دیگران و…است که هیچ ارتباطی با چهارشنبه سوری ایرانیان ندارد و پلیس به شدت با آن مشکل دارد و با عاملان ارتکاب و براساس قانون برخورد می شود.
اما بخش دیگر جشن های خانوادگی و گاها محله ای است که تحت نظارت والدین و بدون خطر و اذیت شرکت کنندگان است که بی تردید پلیس با آن هیچ مشکلی نخواهد داشت و حتی از آن و شادی و نشاط استقبال می کند.

خط قرمز پلیس در چهارشنبه آخر سال

انسداد معابر، میادین و خیابانها و اعمال رفتار نامتعارف و پرخطر و ایراد خسارت به اموال مردم خط قرمز پلیس است و با مخلان نظم و امنیت مردم به شدت برخورد خواهد شد. آمارها بیانگر اینست که بیشترین اقشاری که در حوادث شب چهارشنبه آخر سال آسیب می‌بینند مربوط به رنج سنی ۱۵ تا ۲۴ سال می باشند و فراوانی در جنس مذکر چندین برابر جنس مونث می باشد لذا از والدین تقاضا می گردد در تهیه وسایل آتش بازی بی خطر فرزندانشان را همراهی كنند.

در راستای اقدامات پیشگیرانه پلیس با نظارت و کنترل بر واحد های صنفی عرضه کننده مواد محترقه بیش از ۴۵۰۰ عدد از انواع مواد محترقه کشف گردیده است که نسبت به سالهای گذشته کاهش داشته ایم و این به چهار دلیل می تواند باشد یا به علت کاهش اشتیاق مردم برای استفاده از مواد محترقه خطرناک و افزایش سطح فرهنگ و آگاهی مردم و کنترل موثر مرزها و گران شدن این مواد در  کاهش این مهم موثر بوده است
از اقدامات دیگر می توان به چینش نیروها در سطح شهرستان به جهت جلوگیری از رفتارهای مجرمانه برخی از افرادی که به نوعی قصد برهم زدن آرامش مردم را داشته باشند اشاره کنم.

نگاه پلیس به چهارشنبه آخر سال

نگاه و رویکرد پلیس به ” چهارشنبه آخر سال “ نگاهی اجتماعی است و رویکرد پلیس در راستای تامین نظم و امنیت محله محور و مردم محور می باشد به معنای اینکه خود مردم قانون مند و قانون مدار شهرستان مراسم چهارشنبه آخر سال را مدیریت کنند. پلیس هیچگاه مخالف شادی مردم نبوده و در جشن و شادی مردم شریک است.
اهتمام فرماندهی انتظامی شهرستان نجف آباد بر تامین امنیت و آسایش عمومی همه مردم شریف و شهید پرور شهرستان است لذا برخورد جدی پلیس با هنجارشکنان و تمامی کسانی که مترصد ایجاد ناامنی برای هموطنان هستند تأکید کرده ایم .
قانون شکنی و ایجاد مزاحمت در هیچ آیین و فرهنگی پذیرفته نیست و پلیس از طریق سامانه ۱۱۰ آماده دریافت گزارشات مردمی است.
البته باید عرض کنم نهادها و سازمانهای امدادی از جمله اورژانس و آتش نشانی و هلال احمر با تجهیزات کامل در سطح شهر حضور دارند.
به قلم : فرمانده انتظامی شهرستان نجف آباد سرهنگ ستاد میثم گوهری آرانی

چهارشنبه سوری نجف آباد
چهارشنبه سوری نجف آباد
چهارشنبه سوری نجف آباد
چهارشنبه سوری نجف آباد
اطلاعیه فرماندهی انتظامی شهرستان نجف آباد در خصوص پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال
چهارشنبه سوری نجف آباد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.