مرحله شهرستانی مسابقه زندگی با قرآن و اهل بیت علیهم السلام در نجف آباد برگزار شد

یک شنبه 8 اردیبهشت 98

0

 

به گزارش نجف آباد نگار مسابقه زندگی با قرآن و اهل بیت علیهم السلام (چهل حدیث) یک شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ با حضور برگزیدگان مرحله آموزشگاه های سطح شهرستان نجف آباد در دو نوبت پسران و دختران کلاس سوم، چهارم، پنجم و ششم در سالن همایش حوزه علمیه جامعه الامام المنتظر نجف آباد برگزار شد.

در حاشیه این آزمون خبرنگار خبرگزاری نجف آباد نگار با مسئولین آموزش و پرورش، مسئولین حوزه علمیه جامعه الامام المنتظر عجل الله، مربیان و معلمان آموزشگاه های ابتدایی سطح شهر و اولیاء دانش آموزان به گفتگوی اختصاصی پرداخت.

 

مسابقه زندگی با قرآن و اهل بیت علیهم السلام در نجف آباد
مسابقه زندگی با قرآن و اهل بیت علیهم السلام در نجف آباد

 

 

تصاوير آزمون مسابقه حفظ جزوه زندگي با قرآن و اهل بیت علیهم السلام ویژه پسران

 

 

تصاوير آزمون مسابقه حفظ جزوه زندگي با قرآن و اهل بیت علیهم السلام ویژه دختران

 

**آشنایی دانش آموزان با سبک زندگی ائمه اطهار

سید رضا آل داوود کارشناس قرآن و معارف آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد و مسئول برگزاری مسابقه زندگی با قرآن و اهل بیت علیهم السلام(چهل حدیث) ضمن اشاره به روند برگزاری مسابقه گفت: مرحله اول این مسابقه در آموزشگاه ها برگزار شده و امروز در سطح مرحله شهرستان برگزار می گردد.

ایشان هدف از برگزاری این مسابقه را آشنایی دانش آموزان با سبک زندگی ائمه اطهار و سبک زندگی قرآنی در کنار سبک زندگی اسلامی ایرانی دانست که انشا الله مسابقه چهل حدیث نیز یک گامی در این راستا باشد.

وی ضمن اشاره به همکاری با حوزه علمیه جامعه الامام المنتظر عجل الله شهرستان نجف آباد به ریاست امام جمعه محترم شهرستان نجف آباد در ادامه بیان داشت یکی از زمینه های همکاری ما با حوزه مسابقه چه حدیث بوده است و ما در رشته های صحت قرائت نماز، حفظ موضوعی، امام شناسی، مسابقات احکام، نهج البلاغه و … همکاری های خیلی خوبی با حوزه صورت گرفته است.

سید رضا آل داوود کارشناس قرآن و معارف آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد ضمن تشکر از امام جمعه نجف آباد حجت الاسلام و المسلمین حسناتی، حجت الاسلام غلامی و تمامی کسانی که در اجرای نماز جماعت مدارس، مسئولین دارالقران، مربیان و معاونین پرورشی در سطح مدارس که در واقع بازوهای اصلی در مسابقات مختلف هستند.

ابتدا برای مربیان جلساتی برگزار گردد و آن ها توجیه شوند

وی در خصوص افزایش کیفیت مسابقات گفت: تا مسئولین اجرایی مسابقات و برنامه ها در مدارس توجیه نشوند ما به همه اهداف خود نمی رسیم و اصلی ترین پیشنهاد ما این است که ابتدا برای مربیان جلساتی برگزار گردد و آن ها توجیه شوند که این امر چیست؟ و قرار نیست باری روی دوش آنها نسبت به سایر فعالیت های آن ها اضافه شود در واقع این اصل و گُل فعالیت آن ها است که حوزه علمیه در این راستا کمک می کند.

وی در ادامه گفت: این جلسه توجیهی در مورد برنامه مهدویت وجود داشت، زمانی که جلسه توجیهی برگزار شد میزان مشارکت بسیار افزایش یافت و تقریبا به اهداف مورد نظر خود رسیدیم، مخصوصا زمانی که برای مربیان موارد تشویقی در نظر گرفته شد، مثل قرعه کشی ۱۸ مشهد مقدس برای مربیانی که فعال تر بودند که سبب ایجاد انگیزه قوی شد و نزدیک به ۱۵ هزار نفر در آن برنامه شرکت کردند.

آقای آل داوود با توجه به کیفیت کتابچه آماده شده برای مسابقه بیان کرد: کتابچه نسبت به سال های گذشته خیلی بهتر شده، رنگی شدن، تنوع در طرح ها، توضیح سر کلاس و بین دو نماز از نقاط قوت این طرح بود و اگر این مطالب به همراه داستان باشد بهتر است، به گونه ای که بجای چهل حدیث و آیه ۱۰ حدیث و آیه را در نظر گرفته و برای هر آیه و حدیث یک داستان کوتاه بیان شود، این شیوه برای قرار گرفتن مطلب در ذهن دانش آموزان بسیار موثرتر واقع می شود و در کاربردی شدن احادیث در زندگی دانش آموزان نقش موثری خواهد داشت.

کارشناس قرآن و معارف آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد در ادامه گفت: گام اول این مسابقه حفظ احادیث و آیات کاربردی است و گام دوم به کارگیری مطالب آموخته شده توسط دانش آموزان در زندگی شخصی خود است که برای آن نیز باید برنامه داشت و راهکار تعیین نمود.

 

**۳۰۰ هدیه برای ۳۰۰نفر از دانش آموزان

علی سلیمیان مسئول ستاد اقامه نماز آموزش و پرورش نجف آباد ضمن تشکر از امام جمعه نجف آباد حجت الاسلام حسناتی، حجت الاسلام غلامی و تمامی کسانی که در اجرای این مسابقه فعالیت داشته اند، گفت: طرح چهل حدیث که برای پنجمین سال پیاپی برگزار می شود برکات زیادی داشته است و بخصوص امسال که آیات قرآن و احادیث به صورت تلفیقی اجرا شده است و صحبت روحانیون در بین دو نماز نقش موثری در نشر بیشتر احادیث داشت.

وی در خصوص شرکت کنندگان در این مرحله از مسابقه گفت: هر مدرسه بر اساس جمعیت دانش آموزان خود به ازای هر ۳۰ دانش آموز ۱ نفر برای مرحله شهرستانی این مسابقه شرکت داده است که انشاالله در بین دانش آموزان حدود ۳۰۰ نفر جزء ممتازین قرار گرفته، هدیه و لوح تقدیر دریافت می کنند.

ایشان در ادامه گفت: امیدواریم به برکت کشور جمهوری اسلامی ایران و نظام ولی فقیه انشا الله این دانش آموزان حافظ چهل حدیث، معارف دین و اسلام ناب محمدی باشند و سربازان خوبی برای اسلام شوند.

انجمن خیریه خادمان نماز

آقای سلیمیان با اشاره به مخارج این مسابقه گفت: هزینه ها با توجه به تورم حدود ۱۲ میلیون هزینه چاپ جزوه ها شده است که دفترچه ها به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است. هزینه های این مسابقه را انجمن خیریه خادمان نماز تامین نموده است و هزینه جوایز نیز از طرف همین انجمن تامین می شود.

وی در ادامه افزود: از تمامی کسانی که برای اجرای این برنامه تلاش و همکاری نموده اند تشکر می کنم، از حجت الاسلام حسناتی برای حمایت از این طرح، حاج آقا ایوبی، حاج آقا غلامی، مسئولین آموزش و پرورش که همکاری می کنند، حاج آقا موسوی زاده، حاج آقا حبیب اللهی و همه کسانی که زحمت کشیده اند صمیمانه قدردانی می کنم، مخصوصا انجمن خیریه خادمان نماز که ماهانه سهمی را جهت افزایش فرهنگ نماز در مدارس و ساخت ساز نمازخانه ها هزینه می کنند.

 

**استفاده از احادیث کاربردی و کوتاه برای سهولت حفظ

حجت الاسلام مهدی غلامی معاون تبلیغ حوزه علمیه جامعه الامام المنتظر عجل الله نجف آباد با اشاره به حمایت های امام جمعه نجف آباد حجت الاسلام حسناتی گفت: الحمد لله طرح چهل حدیث ۵ سال است که با موفقیت در حال اجرا است و سعی شده احادیث کاربردی، مفید و کوتاه برای سهولت حفظ برای دانش آموز انتخاب شود.

ایشان در ادامه با اشاره به فرایند ۵ ساله این طرح افزود: سال اول ۴۰ حدیث کوتاه از امیر المومنین علیه السلام انتخاب شد، سال دوم ۴۰ آیه و ۴۰ مسئله شرعی انتخاب شد سال سوم ۴۰ حدیث که ۲۰ حدیث از پیامبر صلی الله علیها و اله و ۲۰ حدیث از سایر ائمه علیهم السلام، سال چهارم ۴۰ حدیث رنگی و به صورت دفترچه ای در بین دانش آموزان توزیع شد و امسال جزوه ای تحت عنوان زندگی با قرآن و اهل بیت علیهم السلام آماده شد که در ۲۰ موضوع تنظیم و برای هر موضوع یک آیه قرآن و یک حدیث  انتخاب شد.

حجت الاسلام غلامی با اشاره به آمار چاپ و تکثیر این جزوه گفت: امسال ۱۶ هزار جلد دفترچه ۴۰ حدیث مقطع ابتدایی چاپ و توزیع شده است که تمام بار مالی این طرح توسط بانیان خیر تامین شد.

**حفظ احادیث در سنین کودکی مصداق حدیث “العِلمُ فِی الصِّغَر”

رسول دری مدیر دارالقرآن شهید بهشتی آموزش و پرورش نجف آباد با اشاره به این نکته که حفظ احادیث در سنین کودکی مصداق حدیث “العِلمُ فِی الصِغَر” است گفت: حفظ احادیث و آیات بسیار ارزشمند است و گاهی بچه ها حتی تا سنین پیری این احادیث را در ذهن داشته و از آن ها استفاده می کنند.

وی در ادامه ضمن تاکید بر کاربردی، کوتاه، مناسب و رنگی بودن کتابچه احادیث و آیات، به عنوان پیشنهاد بیان داشت: در این مسابقه بچه ها باید پایه به پایه با یکدیگر مقایسه شوند تا به عنوان مثال دانش آموز کلاس سوم که با زحمت در این مسابقه شرکت کرده است با کلاس سومی ها مقایسه شود نه با سایر پایه های تحصیلی.

آقای دری در ادامه گفت و گو با خبرنگار نجف آباد نگار گفت: بهتر است ۴ جزوه برای ۴ پایه تحصیلی طراحی شود تا هر دانش آموز با احادیث تکراری مواجه نشود و به صورت تخصصی تر به موضوعات کاربردی هر پایه تحصیلی پرداخته شود.

**مطالب در قالب هنری و فرهنگی پیاده سازی شود

آقای مبینی از مدرسه غیر دولتی صفا (۱) ضمن تشکر و خداقوت به تمامی دست اندرکاران اجرایی این مسابقه گفت: برای تامین هدایا و جوایز این مسابقه می توان از ظرفیت شهرک های صنعتی نجف آباد استفاده کرد.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به سخن مقام معظم رهبری در کتاب هنر ایشان “برای اینکه یک فکری ماندگار شود بهتر است در قالب یک هنر ریخته شود” به عنوان یک پیشنهاد افزود: چه مانعی وجود دارد به جای آزمون کتبی از دانش آموزان خواسته شود تا مضمون این مطالب را در قالب هنری و فرهنگی پیاده سازی کنند؛ به عنوان مثال می توان به نقاشی، خوشنویسی، عکاسی، نمایش، مستند، فوتو رمان و … اشاره نمود.

**آیات و احادیث این جزوه را هر روز در صبحگاه می خواندیم

 خانم مولایی از مدرسه شهدای نهضت آباد با اشاره به شیوه اجرای مسابقه مسابقه زندگی با قرآن و اهل بیت علیهم السلام در آموزشگاه شهدای نهضت آباد گفت: آیات و احادیث این جزوه را هر روز در صبحگاه می خواندیم که اثرات زیادی در بین دانش آموزان داشت به گونه ای که دانش آموزان در راهروهای مدرسه و در زنگ های استراحت  حفظ احادیث را تمرین می نمودند و حتی برخی از دانش آموزان از اینکه چرا بیشتر تلاش نکرده اند برای حفظ ناراحت بودند.

 

**برای ایجاد باور دینی فقط یک حدیث تنها کافی نیست

مصطفی پورقیصری معاون اجرایی آموزشگاه نبوت و دارای مدرک کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی با اشاره به نیاز فعالیت های فرهنگی به برنامه ریزی و پشتوانه فکری گفت: قبل از تولید هر محتوا و محصولی باید ابتدا نیازهای افراد مورد نظر را شناخت و برای ایجاد باور دینی فقط یک حدیث تنها کافی نیست.

ایشان به عنوان راهکار افزود: اضافه کردن داستان های کوتاه و ملموس شدن باورهای کاربردی دینی برای دانش آموزان می تواند در تکمیل جزوه نقش موثری داشته باشد به گونه ای که در مواقع خطر فرد بتواند از باور خود استفاده کند و آن لحظه میوه باور آموزش دیده شده ملموس باشد، حتی اگر دانش آموز داستان ما را حفظ نکرده باشد. به عنوان مثال اگر در موقعیت دروغ گفتن قرار گیرد یک لحظه به یاد این باور افتاده و خودش به این نتیجه برسد که من الان نمی خواهم دروغ بگویم؛ و این با درک شیرینی و لذتِ دریافتِ باورها امکان پذیر است.

 

**دیدن این سطح از تاثیر گذاری برای من خیلی جالب بود

خانم سلحشور معاون پرورشی دبستان مولود با بیان این نکته که فرزند خودش نیز جزء دانش آموزان شرکت کننده در مسابقه بوده است گفت: همینطور که فرزندم در خانه آیات و احادیث را حفظ می نمود من نیز به همراه او حفظ شدم و این خیلی جالب بود؛ نکته دیگر اینکه اگر خواهرش نسبت به او کار اشتباهی انجام می داد با احادیث جواب او را می داد و دیدن این سطح از تاثیر گذاری برای من خیلی جالب بود؛ در اثر همین تکرار ها خواهر کوچکتر او نیز بسیاری از احادیث را حفظ شده است.

**بچه ها آیات و احادیث را در زندگی خود اجرا کنند

مادر دانش آموز فاطمه سلیمانی از مدرسه شهید سلیمانی گفت: تصاویر و انتخاب آیات و احادیث بسیار خوب بود و این موضوع مهم است که بچه ها آیات و احادیث را در زندگی خود اجرا کنند و با شوق و علاقه نسبت به یادگیری و حفظ آن ها کوشا باشند.

**شروع کلاس درس با آیات و احادیث در حفظ بیشتر دانش آموزان موثر بود

خانم عسگرپور از آموزشگاه ۱۲ بهمن با انتقاد از زمان توزیع جزوه های مسابقه زندگی با قرآن و اهل بیت علیهم السلام در آموزشگاه ها افزود: اگر جزوه ها از همان ابتدای سال تحصیلی به دانش آموزان داده شود فرصت بیشتری برای حفظ و کار بر روی مطالب جزوه ها وجود دارد، همچنین اگر تعداد دانش آموزان انتخابی برای مرحله شهرستانی و تعداد جوایز را افزایش دهید بهتر است.

خانم عسگرپور با اشاره به روش های حفظ به کار رفته در آموزشگاه افزود: همخوانی در صف صبحگاه و شروع کلاس با آیات و احادیث در حفظ بیشتر دانش آموزان موثر بود.

*این کتابچه در ساعت های درسی قرآن و هدیه ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد

خانم کریمی معاون پرورشی آموزشگاه شهید بابک سرمدی در گفت و گو با خبرنگار نجف آباد نگار گفت: طبق نظرسنجی و مشورتی که با همکاران خود در مورد مسابقه انجام دادم نکاتی را خدمت شما عرض می کنم.

ایشان با تاکید به تلاش فراوانی که برای تهیه این جزوه صورت گرفته است گفت: این جزوه نباید فقط اختصاص به بین الصلاتین داشته باشد و بهتر است از معلمان نیز کمک گرفته شود. این کتابچه در ساعت های قرآن و هدیه ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، البته مربیان همکاری های لازم را انجام می دهند ولی بهتر است در بخشنامه صادر شده از آموزش و پرورش ذکر شود که در کنار دروس به این جزوه نیز پرداخته شود.

وی در ادامه گفت: توجیه امام جماعت ها و تاکید بر این نکته لازم است که امام جماعت در کنار این احادیث داستان و یا حکایت جذابی بیان کند تا بهتر در ذهن بچه ها حک شود و صرف سوال پرسیدن از بچه ها و هدیه دادن برای حفظ دانش آموزان کافی نیست.

خانم کریمی ضمن تشکر از کیفیت جزوه گفت: در آزمون هایی که برگزار می گردد باید بین دانش آموز کلاس سومی و ششمی تفاوت هایی قائل شویم و اگر جزوه ها در ابتدای سال تحصیلی توزیع شود ما تمام شش ماه اول سال تحصیلی را برای آموزش جزوه به دانش آموزان فرصت داریم.

انتهای پیام / ۱۳۷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.