پرسمان سیر و سلوک در سیره علوی در نجف آباد برگزار گردید

سلسله نشست های پرسمان با موضوع سیر و سلوک در سیره علوی با حضور حجت الاسلام و المسلمین پاینده برگزار گردید.

0

پرسمان سیر و سلوک در سیره علوی در نجف آباد برگزار گردید

به گزارش نجف آباد نگار در پی سلسله نشست های پرسمان، کارشناس این جلسه مورخ ۹۸/۳/۶ مطابق با ۲۱ رمضان در حوزه علمیه الحجه (عج) نجف آباد با همکاری گروه جهادی تبلیغی علمدار و دفترتبلیغات استان اصفهان، به بررسی اموری همچون سیروسلوک حقیقی از دیدگاه اسلام ،قرآن و اهل بیت (علیهم السلام)، موانع سیر و سلوک و همچنین ملاک تشخیص عرفان های کاذب از عرفان های حقیقی پرداخت.

کارشناس این جلسه حجت الاسلام و المسلمین پاینده در رابطه با نقطه شروع سیر و سلوک الهی گفت: در مسیر سیر و سلوک اولین قدم رفتن در خانه اهل بیت(علیهم السلام) و توسل و طلب یاری در این راه و مراجعه به روایات این بزرگواران برای انتخاب روش صحیح سیرو سلوک است.
ایشان در این باره فرمود: روش سیر و سلوک امام علی(علیه السلام) شهودی است، یعنی دست انسان را میگیرد و در وسط میدان می گذارد تا انسان همه حقایق و جلوه های خداوند را ببیند.

در مسیر سیر و سلوک

ایشان در ادامه افزود: در مسیر سیر و سلوک صبر و حوصله زیاد لازم است واینطور نیست که مانند مرتاض ها شخص یک دستورالعمل خاص داشته باشد و ریاضتی بکشد و پس از اندک مدتی چیزهایی را به دست آورد. درسیروسلوک الهی و با روش درست شخص راه طولانی را در پیش دارد.
ایشان در رابطه با همین مطالب مثال شاگرد آقای قاضی (رحمه الله) را بیان کرد؛ که یک سال در درس اخلاق آقای قاضی شرکت کرد و بعد یک سال دیدند خبری از او نیست. وقتی جویای حال او شدند گفت: من یکسال آمدم و رفتم و سختی کشیدم ولی کشف و شهودی حاصل نشد!

آقای قاضی(رحمه الله)در جواب فرمودند: پس تو دنبال کشف و شهود بودی و در اصل دنبال نفس خودت بودی و به دنبال سلوک الی الله نیامده بودی.
حجت الاسلام و المسلمین پاینده تعلقات دنیایی از جمله پست، مقام، مال و ثروت و امثال اینها را از مهمترین موانع سیر و سلوک دانست.

پرسمان سیر و سلوک در سیره علوی در نجف آباد

کارشناس جلسه در پایان به چند پرسش حاضرین پاسخ داد که بدین شرح است:

*آیا درست است که دعای صباح فقر می آورد؟

بعضی از ذکر ها خاصیت های متفاوتی دارد و برای هر شخصی مناسب نیست بله ممکن است این دعا برای شخصی که در مراحل بعدی سیر و سلوک است تجویز شده و برای او فقر آور باشد ولی نباید به این بهانه بعضی از ذکر ها کنار گذاشته شوند بلکه نیت خواننده است که باعث میشود ذکر در او فلان تاثیر را بگذارد.

*سیر و سلوک را از کجا باید آغاز کرد؟

(باتوجه به داستان آقای قاضی که بعد از یکسال رفت و آمد منتظر حاصل شدن کشف و شهود بود ) آدمی باید ابتدا نیت را اصلاح کرده و سپس صبر و تحمل زیادی به خرج دهد چراکه خداوند متعال آهسته آهسته دست انسان را گرفته و او را به هدفش می رساند.

*راه میانبر و کوتاه در سیروسلوک چیست؟

همه راه به گونه ای میانبر است علاوه برآن توسل به اهل بیت علیهم السلام بسیار تاثیرگذار است انسان در این راه که قدم بگذارد راه را به او نشان می دهند، و راه دیگر نیز داشتن اخلاص و خلوص نیت است. آقای بهجت(رهمه الله) و امام خمینی (رهمه الله) از ابتدا به فکر مشهور شدن در این راه نبودند.

*آیا طی کردن مسیر سیروسلوک نیاز به استاد دارد؟

در اوایل راه خیر؛ اما اگر راه را درست پیمودی همه چیز تورا راهنمایی خواهد کرد به اصطلاحی در و دیوار استاد تو خواهند شد و استاد هم سر راهت قرار خواهد گرفت.
و اولین قدم در راه سیروسلوک استعانت از اهل بیت و امیرالمومنین(علیهم السلام) است.

*ملاک تشخیص سلوک حق و سلوک شیطانی چیست؟

این که کاری خلاف شرع در کار نباشد.
پس اگر کسی مدعی دورغین باشد شاید در ابتدا خلاف شرع نکند ولی آهسته آهسته خلاف شرع انجام می دهد.

پرسمان سیر و سلوک در سیره علوی در نجف آباد
پرسمان سیر و سلوک در سیره علوی در نجف آباد

انتهای پیام / ۱۳۷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.