مدیر آموزش‌وپرورش نجف‌آباد: پرداخت سرانه مدارس از سوی دولت نزدیک عدد صفر است

مدیر آموزش‌وپرورش نجف‌آباد گفت: پرداخت سرانه مدارس از سوی دولت نزدیک عدد صفر است ولی می‌کوشیم افراد بی‌بضاعت که توان مالی برای ثبت‌نام فرزندان خود را ندارند در اولویت باشند.

0

مدیر آموزش‌وپرورش نجف‌آباد: پرداخت سرانه مدارس از سوی دولت نزدیک عدد صفر است

به گزارش نجف آباد نگار از خبرگزاری فارس، سید رضا موسوی‌زاده پیش از ظهر امروز ابراز داشت: فرایند تربیتی یک امر بسیار پیچیده است و امروز شاهد این هستیم که بیشتر از ۸۰ درصد تربیت دینی و قرانی فرزندان در مدارس صورت می‌گیرد و این در حالی است که ادارات مربوطه به وظیفه خود عمل نمی‌کنند.

مدیر آموزش‌وپرورش نجف‌آباد اظهار داشت: از مهر امسال بیشترین تمرکز نظام آموزشی کشور بر اجرای سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش است، زیرا این سند باعث تحولی در وضعیت کنونی آموزش می‌شود، سند تحول بنیادین توسط رئیس‌جمهور در آذر سال ۹۰ رونمایی و تاکنون مراحل تحقیق و پژوهش آن در دست بررسی بوده است.

وی با تأکید بر شعار تعلیم و تربیت ۶ ساحتی گفت: این شعار برای سال‌های پیش روی مدیریت نجف‌آباد پیش‌بینی‌شده و اهداف آن عبارت‌اند از: تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی تربیت اجتماعی، سیاسی تربیت زیستی و بومی تربیت زیباشناختی و هنری تربیت اقتصادی و هنری تربیت علمی و فناورانه که امیدواریم اهداف این شعار را به نحو احسنت دنبال و به نتیجه مطلوب برسانیم.

کمبود نیروی انسانی در شهرستان نجف آباد

موسوی‌زاده ضمن کمبود نیروی انسانی در شهرستان اظهار داشت: استان اصفهان در مهر امسال حدود ۱۴ هزار معلم کسری دارد که از این تعداد حدود یک هزار و ۷۰ معلم سهم شهرستان نجف‌آباد است.

مدیر آموزش‌وپرورش نجف‌آباد تصریح کرد: امسال برای گزینش مدیران مدارس به شکل سنتی عمل نمی‌شود بلکه مدیران متقاضی با شرکت در آزمون، گزینش و مشغول به کار می‌شوند. برای آزمون نجف‌آباد ۲۵۰ مدیر ثبت‌نام کرده‌اند که در آزمون آنلاین شرکت خواهند کرد و از این تعداد ۳۰ الی ۴۰ نفر مشغول به کار و مابقی به مدت ۵ سال و به‌صورت رزرو در بانک اطلاعاتی قرار می‌گیرند، ولی این بدین معنا نیست که حتماً مدیر خواهند شد.

پرداخت سرانه مدارس از سوی دولت
پرداخت سرانه مدارس از سوی دولت

وی با تأکید بر تمرکز مدیریت نجف‌آباد بر تحصیل دانش آموزان بی‌بضاعت افزود: پرداخت سرانه مدارس از سوی دولت نزدیک عدد صفر است ولی می‌کوشیم افراد بی‌بضاعت که توان مالی برای ثبت‌نام فرزندان خود را ندارند در اولویت باشند و سایر خانواده‌ها هم در نظر داشته باشند هزینه‌ای که به‌صورت اختیاری در اختیار مدارس قرار می‌دهند صرف همین امور می‌شود.

موسوی‌زاده ضمن اختیاری خواندن هزینه مدارس افزود: بر اساس ماده ۳۰ آیین‌نامه اجرایی مصوب شورای عالی آموزش پرورش مدارس حق دریافت اجباری هیچ‌گونه وجهی به‌جز کتاب درس و بیمه دانش‌آموزی را ندارند و والدین می‌توانند به‌صورت اختیاری برای کمک به هزینه‌های مدارس وجوهی را پرداخت کنند.

مدیر آموزش و پرورش نجف‌آباد ابراز داشت: در سطح شهرستان هرسال حدود ۳۰ کلاس درس کسری داریم و در تلاشیم با حضور خیرین مدرسه‌ساز این کمبود را جبران کنیم. باوجود این کسری‌ها ۴۰ درصد مدارس ما فرسود هستند اما مدرسه خشتی و گلی و خطرساز در شهرستان نجف‌آباد وجود ندارد.

گزارش نشست مطبوعاتی مدیر آموزش‌وپرورش نجف‌آباد به نقل از تیتر یک

در نشست خبری امروز اداره آموزش و پرورش، سید رضا موسوی زاده رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد از اجرای طرح تحول بنیادین در سال تحصیلی آینده خبر داد و گفت:
سرعت رشد علم و پیچیدگی های مسائل تربیتی دو نکته بسیار مهم است که ما را بر آن داشت تا این طرح را در سال تحصیلی آینده در سطح شهرستان نجف آباد اجرایی کنیم.

 

کمبود بیش از هزار نفر نیرو

* موسوی زاده گفت: در سطح شهرستان با کمبود بیش از هزار نفر نیرو مواجه هستیم که درصدد جبران این کسری از طریق به کارگیری ۴۰۰ نیروی خرید خدمت، استفاده از معلمان بازنشسته و حق التدریسی و ادامه همکاری همکاران بازنشسته هستیم.

* رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد از کمبود فضای آموزشی در سطح شهرستان گفت و ادامه داد: امسال خروجی سال ششم ابتدایی شهرستان ۴۷۸۶ نفر است و پیش بینی ورودی پایه اول ابتدایی در حدود ۶۰۰۰ نفر برآورد شده است که با این اختلاف چیزی نزدیک به سالیانه ۴ تا ۵ مدرسه نیاز فضای آموزشی شهرستان را جبران خواهد کرد.

* موسوی زاده گفت: وعده های بنیاد برکت در مورد ساخت ۶ مدرسه در شهرستان را همچنان پیگیری خواهیم کرد و یکی از اهداف ما این است که با جذب ظرفیت های جدید از طریق خیرین مدرسه ساز این کمبودها را جبران کنیم.

 

مجمع خیرین مدرسه ساز

* وی در ادامه از مجمع خیرین مدرسه ساز به ویژه آقایان فاضل، ملک زاده و خانم سوادکوهی تشکر کرد و گفت ۴۰ درصد فضای آموزشی شهرستان فرسوده است ولی خوشبختانه این فضای فرسوده هنوز قابل استفاده است و به مرحله خطرساز نرسیده است البته باید کوشید با تامین اعتبار و یا از طریق حمایت خیرین این فضاها را بازسازی کنیم.

* سید رضا موسوی زاده ضمن تشکر از همکاری ادارات و ارگان های دیگر شهرستان با اداره آموزش و پرورش، اظهار امیدواری کرد چنانچه دستورالعمل وزارتخانه ها ابلاغ شود با رایگان شدن سقف هزینه های قبوض مدارس، بار این هزینه از دوش مدیران مدارس برداشته شود.

* موسوی زاده در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در مورد پرداخت شهریه در مدارس دولتی گفت: با این که سرانه آموزشی مدارس شهرستان نزدیک به صفر است ولی طبق قانون هزینه کتاب و بیمه دانش آموزان با خانواده هاست و هرگونه وجه دیگری که اولیا دانش آموزان پرداخت می کنند نباید اجباری باشد و کمک های نقدی فقط با رضایت اولیا قابل دریافت است.

 

ستاد ثبت نام

* وی ادامه داد: به همه شهروندان عزیز قول می دهیم هیچ دانش آموزی به خاطر وضعیت نامساعد مالی از ادامه تحصیل بازنخواهد ماند و امسال با ایجاد ستاد ثبت نام سعی کرده ایم دانش آموزان بی بضاعت و دیگر مشکلات مربوط به روند ثبت نام را شناسایی کنیم و مشکلات ادامه تحصیل اقشار بی بضاعت را برطرف نماییم.

* سید رضا موسوی زاده از تعدد انواع مدارس در سیستم آموزش و پرورش گلایه کرد و گفت: وجود انواع مدارس با اسامی مختلف عدالت آموزشی را زیرسئوال برده است و باید برای ایجاد عدالت آموزشی تدبیری کاربردی اندیشید.

* وی در پایان آمار کل دانش آموزان اداره آموزش و پرورش شهرستان را مجموعا ۵۵ هزار و ۳۴۹ نفر در پایه های مختلف و ۴۵۰۰ نفر در پایه پیش دبستانی اعلام کرد.

انتهای پیام/ ۱۳۷

کد خبر : 5750 ساعت خبر : ۱۱:۱۰ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://njfn.ir//?p=5750

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 11 =