پژوهش ملاک های همسرگزینی در اسلام

طرح پژوهشی ملاک های همسرگزینی و همسر یابی در اسلام به همت گروه تربیت پژوهشکده اخلاق و تربیت آغاز شد.

0

پژوهش ملاک های همسرگزینی در اسلام

به گزارش نجف آباد نگار از خبرگزاری«حوزه»، يکي از جديدترين پروژه‌هاي گروه تربيتِ پژوهشکده اخلاق و معنويت، طرح پژوهشي «بررسي اجتهادي ملاک‌هاي همسرگزيني در اسلام» است که دکتر محمود گلزاري در حال تأليف آن است.

در همة اديان، خانواده نهادي مقدس برشمرده شده

در معرفي اجمالي اين پژوهش گفتني است که در همة اديان، خانواده نهادي مقدس برشمرده شده و به تشکيل و تحکيم آن سفارش‌هاي فراواني شده است. قرآن کريم ازدواج را کانون آرامش، مودت و رحمت مي‌داند و پيامبر اکرم (ص) از آن به‌عنوان محبوب‌ترين نهاد اسلامي ياد مي‌کند؛ اما ترديدي نيست که اين همه برکت و بهره، زماني است که خانواده نهادي گرم، باصفا، آرامش‌دهنده و تفاهم‌آميز باشد.

يکي از پيش‌شرط‌هاي انتخاب درست در امر ازدواج، آشنايي با ملاک‌ها يا معيارهاي انتخاب همسر است. پيش‌نياز اين امر نيز انجام پژوهش‌هاي علمي در اين موضوع و تبيين جوانب و ابعاد آن است.

پژوهش ملاک های همسرگزینی در اسلام
پژوهش ملاک های همسرگزینی در اسلام

«بررسي اجتهادي ملاک‌هاي همسرگزيني در اسلام»

اين تحقيق با عنوان «بررسي اجتهادي ملاک‌هاي همسرگزيني در اسلام» در صدد تبيين دقيق جوانب اين مسئله از منظر دين است و مي‌کوشد با تلاش علمي در اين مسئله ملاک‌هاي واقعي انتخاب همسر از ملاک‌هاي غيرواقعي و ادعايي را که در برخي آثار مشابه پيشين منعکس شده، شناسايي کند تا هم براي مشاوران امر ازدواج و هم متقاضيان امر ازدواج سودمند باشد.

انتخاب همسر

در يکي دو دهة گذشته آثار متعددي در باب انتخاب همسر و با بهره‌گرفتن از احاديث اسلامي و تجربه‌هاي فردي نگاشته شده، همچون کتاب‌هاي: انتخاب همسر، جوانان و انتخاب همسر، مطلع مهر، رضايت زناشويي و … ، ولي اين آثار با رويکرد اجتهادي و تحليلي نوشته نشده‌اند و در زمينه استانداردهاي روش شناختي کاستي هايي دارند.

پاسخ به پرسش‌ها

پژوهش حاضر در صدد پاسخ به پرسش‌هايي است که مي‌تواند براي فردي در آستانه ازدواج و گزينش همسر، بسيار مفيد و راه‌گشا باشد؛ پرسش‌هايي نظير اين‌که ملاک‌هاي (ايجابي و سلبي) براي انتخاب همسر، از ديدگاه اسلام‌ـ با رويکرد اجتهادي ـ کدامند؟ اسلام چه مراحلي را براي شناخت همسر مطلوب، از زمان آَشنايي تا عقد دائم پيشنهاد مي‌کند؟ ملاک‌هاي همسرگزيني در اسلام، چه تفاوت‌هايي با ديدگاه‌هاي روان‌شناسان معاصر در اين باب دارد؟ و … .

اين پژوهش که در قالب يک کتاب به ثمر خواهد نشست، از اواخر سال ۹۷ آغاز شده و در اواسط سال ۹۹ به اتمام خواهد رسيد.

انتهای پیام / ۱۳۷

کد خبر : 6110 ساعت خبر : ۵:۵۰ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://njfn.ir//?p=6110

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 1 =