سومین جشنواره طلای سرخ شهر دهق برگزار شد + تصاویر

مراسم افتتاحیه سومین جشنواره طلای سرخ شهر دهق با حضور مسئولان استان اصفهان و شهرستان نجف آباد برگزار شد.

0

سومین جشنواره طلای سرخ شهر دهق برگزار شد + تصاویر

به گزارش نجف آباد نگار افتتاحیه این مراسم با حضور استاندار محترم استان اصفهان، معاون محترم استاندار و فرماندار ویژه شهرستان، نماینده محترم مردم شهرستان های نجف آباد و تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل دفتر گیاهان دارویی و زینتی وزارت جهاد کشاورزی، معاون امور شهرداری ها و دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور، مدیران کل جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری، صدا و سیمای مرکز اصفهان، رئیس سازمان تعاون روستایی استان، عضو هیات مدیره سازمان تعاون روستایی ایران و جمعی از مسئولین ملی و محلی، اعضاء محترم شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، معتمدین و اقشار مختلف مردم شهرستان و بخش مهردشت، سومین جشنواره طلای سرخ دهق در روستای گردشگری دماب از توابع بخش مهردشت برگزار گردید.

با هدف انسجام و وحدت ملی در سطح شهرستان

معاون محترم استاندار و فرماندار شهرستان نجف‌آباد نیز در این مراسم با اشاره به سه روز برگزاری این جشنواره، گفتند: این جشنواره با اهداف انسجام و وحدت ملی در سطح شهرستان، رونق تولید در بخش کشاورزی و معرفی این محصول ارزشمند به مردم استان اصفهان برگزار شده است. در این جشنواره راهکارهای توسعه کمی و کیفی این محصول در کنار آخرین دستاوردهای علمی کشت، داشت، برداشت و صادارت زعفران مورد بررسی قرار می گیرد. این جشنواره چهارشنبه هشتم آبان ماه جاری در روستای تاریخی دماب برگزار شد.

در این مراسم مهندس راعی معاون استاندار و فرماندار شهرستان نجف آباد، ضمن تقدیر و تشکر از حضور مسئولان حاضر گفت: این مراسم را نمادی از روحیه خودباوری، تجلی تلاشی جهادی و تحقق رویکرد اصیل اقتصاد مقاومتی در امر تحقق کشت جایگزین تبیین نمودند که در همراهی دانش بومی و حمایت مسئولان منطقه در محوریت با تحقق موضوع کشت جایگزین در بخش مهردشت، پا به پای توسعه کشت محصولات باغی و زارعی نظیر: گل محمدی، رازیانه و … صورت پذیرفته و بحمد ا… با توفیق الهی و تلاش بی شائبه کشاورزان و اهالی زحمتکش بخش مهردشت و روستای دماب کشت زعفران با عیار نسبتا بالایی در این منطقه از توفیق درخوری برخوردار گردیده است.

از هر هکتار به ۸ کیلوگرم

راعی با اشاره به آمارهای کشت زعفران افزود: آمارها موید این نکته است که کشت زعفران در کل شهرستان از وسعتی بالغ بر ۱۸۰ هکتار برخوردار است که قریب به ۶۰ درصد این محصول در شهر دهق و روستاهای بخش مهردشت کشت می شود و به مدد شرایط مناسب و مساعد، نظارت مهندسی شده و تلاش مردم سختکوش منطقه میانگین برداشت محصول زعفران از هر هکتار به ۸ کیلوگرم بالغ می گردد. این در حالی است که میانگین کشوری برداشت محصول زعفران در هر هکتار قریب به ۴ کیلوگرم می باشد.

به نقل از خبرگزاری فارس:

استاندار اصفهان: زمان کشت غرقابی گذشت؛ کشت زعفران در اصفهان ابتدای راه است

استاندار اصفهان جشنواره طلای سرخ شهر دهق عنوان کرد: همین روزها جشنواره انار را در شهرضا خواهیم داشت و از این نوع جشنواره زیاد در استان داشته و خواهیم داشت که همه فرصتی هستند که مراتب تشکر خود را از خداوند ابراز کنیم.

رضایی ویژگی‌های جشنواره طلای سرخ را این‌گونه بیان کرد: این جشنواره باعث رونق کشاورزی منطقه و درآمد برای قشر روستایی خواهد داشت اما مهم‌تر از جشنواره طلای سرخ تفکر ایجاد طلا بین شماست.

وی در ادامه گفت: اقلیم و شرایط استان مثل سال‌های گذشته نیست و زمین در حال گرم شدن است و نظام استکباری نیز دنبال این نیست که در جهت کم کردن گازهای گلخانه‌ای اقدام کند و این ما را بر این می‌دارد که شرایط خود را تغییر دهیم.

وظیفه ما سازگاری با کم‌آبی ست

استاندار اصفهان اظهار کرد: سال‌های پیش برف در منطقه ذخیره می‌شد ولی امروز از برف و لایه‌های برف خبری نیست، محدودیت زیادی در مورد آب داریم و وظیفه ما سازگاری با کم‌آبی ست؛ شعار ما و تلاشمان این است که یک قطره آب بیشتر به استان بیاوریم و یک قطره آب کمتر مصرف کنیم.

رضایی از اقدامات دیگری که در مورد آب انجام شده افزود: با توجه به هماهنگی و همدلی بین نمایندگان استان با مدیریت استان آب بیشتری را به استان خواهیم آورد، بیش از ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که با اصلاح الگوی کشت باید درست شود، زمان کشت غرقابی گذشته است.

وی با تشویق کشاورزان برای کشت گلخانه‌ای تصریح کرد: برای کشت گلخانه‌ای هیچ محدودیتی نداریم و با اعطای وام ۹ درصدی از کشاورزان گلخانه‌ای حمایت می‌کنیم، شهرستان تیران توانسته در جهت کشت گلخانه‌ای پیشرفت داشته باشد به طوری که در خیلی از جاها با کمبود نیرو مواجه شده است.

زندگی، تولید و رونق تولید جاری است

استاندار اصفهان عنوان کرد: اکنون شرایط به گونه‌ای است که دشمن می‌خواهد بگوید شما دچار مشکل هستید و به همین دلیل است که ما با برگزاری این جشنواره‌ها می‌خواهیم بگوییم سنگ شما به هدف نخورده و تیرتان خطا رفته است، ما می‌گوییم که زندگی، تولید و رونق تولید جاری است.

رضایی کشت زعفران را در استان در ابتدای راه خواند و گفت: مهم‌ترین مساله کیفیت است و رقابت باید توأم با رفاقت باشد، بسته‌بندی‌های زیبای زعفران باعث پیشرفت فروش و بازاریابی خواهد بود و از جوان می‌خواهم که برای برند زعفران استان تفکر کنند.

انتهای پیام / ۱۳۷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.