عصارخانه منحصر به فرد آقا بزرگ در نجف آباد

0

عصارخانه منحصر به فرد آقا بزرگ در نجف آباد

به گزارش نجف آبادنا بقایای این عصارخانه دو پاچال، دوتير بزرگ و يك سنگ آسياب با كتيبه اي بسيار زيبا و نفيس از آيه آخر سوره مبارك نون والقلم به تاريخ ۱۰۹۴ﻫ.ق و به خط استاد محمد محسن الامامي وجود دارد.

قدیمی‌ترین عصار خانه نجف آباد

عصارخانه اخلاقی (آقا بزرگ) به عنوان قدیمی‌ترین عصار خانه شهر در مرکز بازار واقع شده و تنها فضای تیرخانه آن باقی مانده است.

در این اثر نیروی گردشی تولید شده توسط شتران با استفاده از مکانیزم های خاصی، سنگ های آسیاب را به چرخش در آورده و در نتیجه این کار دانه های روغنی در فضای بین دو سنگ عصارخانه خرد و له شده و برای روغن کشی آماده می شوند.
در بخش دیگری از عصارخانه ها،پس از لایه لایه کردن مخلوط دانه های روغنی با استفاده از فشار اهرم مانند تیرهای چوبی تقویت شده،روغن این دانه ها برای مصارف مختلف خوراکی، روشنایی و بهداشتی استخراج می شود.

امکان تخریب و تغییر کاربری

در سال‌های اخیر برخی عصارخانه های نجف آباد با تغییرات خاص و به روز کردن تجهیزات خود به این کار ادامه داده اند ولی در بیشتر موارد به دلیل نبود صرفه اقتصادی امکان ادامه کار این مجموعه ها وجود نداشته و این امر امکان تخریب و تغییر کاربری در آنها را بیش از پیش تقویت کرده است
این بنا ۲۵ خرداد سال ۱۳۸۱ به شماره ۵۸۸۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام / ۱۳۷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.