دکتر عباسعلی جوزی از چزابه تا منا

0

دکتر عباسعلی جوزی از چزابه تا منا

از چزابه تا منا راز عروج قهرمانی است که طولانی ترین عملیات غیر نظامی یک پزشک را به نام خود ثبت کرد.

کسی که در چزابه جمجمه اش به شدت آسیب دید،

اما خدا خواست زنده بماند تا شهید منا شود. پزشک  متعهد، فرمانده بهداری لشکر رزمی ۸ نجف و مسول درمانگاه تخصصی نبی اکرم (ص) نجف آباد که سابقه مدیر درمان بنیاد شهید نجف آباد و عضویت در کمیسیون پزشکی نیروی انتظامی را نیز در کارنامه خود دارد.

دکتر عباسعلی جوزی او که در ۱۲ سالگی مهاجرت خود را آغاز کرد و مجاهد الی الله شد، او که رفت پله پله تا ملاقات خدا. مجروحیت و اسارت ۷ ساله هم این جانباز ۷۰٪ را از مسیرش دور نساخت. اما چزابه چه بود ماجرایش…

قرارگیری در بین هور و تپه‌های رملی

چزابه به علت قرارگیری در بین هور و تپه‌های رملی یک گلوگاه محسوب می‌شد و به دلیل قرار داشتن در مسیر دستیابی به شهرهای بستان و سوسنگرد از موقعیت استراتژیکی برخوردار بود.

به همین دلیل این منطقه یکی از پنج معبر اصلی هجوم ارتش عراق به خوزستان محسوب می شد.

دکتر عباسعلی جوزی از چزابه تا منا

۵۹/۶/۳۱ که ارتش عراق به این منطقه حمله  کرد، باوجود مقاومت مدافعان اندک، بعثی ها توانستند موقعیت خود را در ۵۹/۷/۲ در این منطقه تثبیت کنند و یک روز بعد با عبور از چزابه به سوی تپه های الله اکبر پیشروی کنند.

سرانجام رزمندگان اسلام توانستند در جریان عملیات طریق القدس  تنگه چزابه را آزاد کنند.

در آستانه عملیات فتح‌المبین با هدف جلوگیری از انجام عملیات، از نقاط مختلف عراق به تنگه چزابه روانه کرد و حدود سیصد متر در عمق مواضع خودی نفوذ کرد.

در پاسخ به این اقدام، هجده گردان از نیروهایی که سپاه پاسداران برای اجرای عملیات فتح‌المبین آماده کرده بود، به تدریج به چزابه اعزام و با دشمن درگیر شدند.

اما موفقیتی به دست نیامد تا اینکه در تاریخ ۱۳۶۰/۱۲/۱ چهار گردان از سپاه به فرماندهی شهید حسن باقری و دو گردان از ارتش، در عملیاتی با نام مولای متقیان (علیه‌السلام) وارد عمل شدند و این منطقه پس از چهارده روز نبرد طاقت‌فرسا به طور کامل آزاد شد.

این تنگه را امام مزین نمودند به نام تنگه شهید علیمردانی. شهید علیمردانی مردانه مقاومت و ایستادگی کرد و سبب حفظ تنگه چزابه شد.  شهید سپهبد صیاد شیرازی نیز در این عملیات حضور داشته اند.

دکتر عباسعلی جوزی از چزابه تا منا

و اما عملیات والفجر مقدماتی که در منطقه رملی غرب ارتفاعات میشداغ ( حدفاصل فکه تا چزابه) انجام شد، همان عملیاتی بود که با رمز یا الله یا الله یا الله عباسعلی نوجوان در آن شرکت کرد و از ناحیه جمجمه به شدت آسیب دید.

حاصل شرکت در عملیات خیبر ۷ سال اسارت بود ، ولی او بعد از آزادی وارد عرصه علم شد و دکتری حاذق گردید.

نقطه اوج عملیات غیر نظامی او حضور داوطلبانه به عنوان پزشک در مناطق محروم بود. و در همه کاروان های تسکین الام بشر و سلامت هلال احمر از سال ۸۰ حضوری فعال داشت.

چه رازی بود

و اما چه رازی بود که او از چزابه زنده بماند تا در یک عملیات غیر نظامی که باز هم با رمز یا الله یا الله یا الله بود، وقتی که خیابان های منا را می پیمود تا رمی  جمرات کند، مهاجر الی الله گردید.

و منا پایان عملیات غیر نظامی اش گردید.

و آخرین پله ملاقات با خدا را طی کرد تا تداعی گر این جمله باشد: از چزابه تا منا با رمز یا الله یا الله یا الله.

انتهای پیام / ۱۳۷

در چزابه چه گذشت؟

کد خبر : 8549 ساعت خبر : ۸:۰۰ ق٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://najafabadnegar.ir/?p=8549

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =