مروری بر سکان‌داران ورزش استان اصفهان در ۴۹ سال گذشته

سید محمد طباطبایی سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان شد.

0

چهاردهمین رئیس

مهری مصور/دبیر سرویس ورزش

به گزارش نجف آباد نگار از روزنامه اصفهان زیبا، تغییرات در رأس اداره ورزش و جوانان استان اصفهان اتفاق دور از انتظاری نبود؛ از اولین روز سال گذشته تا دیروز که هفده روز از اردیبهشت ۹۹ سپری شده بود، بحث کنار رفتن محمد سلطان‌حسینی نقل محافل ورزشی و رسانه ای بود و در این مدت گزینه‌های زیادی برای جانشینی مدیرکل معرفی شدند که برخی تا دیدار با وزیر ورزش و ارائه برنامه هم پیش رفتند؛ اما هیچ کدام از گزینه‌ها به نتیجه نرسید تا سرنوشت ورزش استان به روزهای کرونایی موکول شود. بالاخره دیروز تغییر و تحول پیش‌بینی شده به وقوع پیوست و سید محمد طباطبایی، به عنوان سرپرست اداره ورزش و جوانان سکانداری این اداره را برعهده گرفت.مراسم تودیع و معارفه مدیر کل سابق و سرپرست فعلی نیز روز گذشته در محل سالن جلسات استانداری با حضور ایرج رحمانی، مدیرکل هماهنگی اموراستان‌ها برگزار شد تا مدیر جدید از اداره ورزش شهرستان اصفهان در تختی به ساختمان خیابان آبشار نقل مکان کند.مدیرکل سابق ورزش و جوانان استان در این مراسم مدعی شد در روزهای اول انتصاب در این مسئولیت، باورش نمی‌شده که شش ماه نیز دوام بیاورد.دکتر محمد سلطان حسینی به مشکلاتی که بر سر راهش بود، اشاره کرد و گفت: در یک سال و نیم اول تمام حساب‌های اداره‌کل بسته بود و صدها میلیارد تومان بدهی داشتیم که نه وزارت ورزش و نه مجموعه استان راهکاری برای تسویه آن متصور نبودند که خوشبختانه مرتفع شد. ــبه گفته سلطان حسینی، اداره کل در این هفت سال و بر اساس ارزیابی وزارت ورزش و جوانان رتبه‌های اول و دوم کشور را کسب کرده و سال گذشته نیز در رده سوم جای گرفت.

آن طوری که سلطان حسینی اشاره داشت، نزدیک به ۱۱۰۰ هیئت ورزشی در استان اصفهان فعالیت دارند و در این مدت بیش از ۵۰۰ خانه ورزش روستایی تجهیز و بالغ بر ۶۰ پروژه با مشارکت خیران به بهره برداری رسیده است.او با اشاره به سرانه فضای ورزشی استان یادآور شد: روزی که این مسئولیت را پذیرفتم، سرانه فضای ورزشی استان اصفهان ۰,۳۲ مترمربع بود که امروز به ۰,۴۹ مترمربع رسیده است که این افزایش حاصل کمک خیران، بودجه‌های دولتی، کمک مدیران شهرستان، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها بوده است.

سلطان حسینی به بحث تغییرات نیز اشاره کرد و گفت: از اوایل سال گذشته چندین بار از وزیر ورزش و جوانان درخواست کردم فردی را جایگزین من کند که هر بار با دلایل خاصی این کار انجام نشد. آخرین قول وزیر اردیبهشت ماه امسال بود که خوشبختانه این تغییر صورت گرفت. سال گذشته برخی افراد از درون و بیرون اداره‌کل ورزش و جوانان را به وزارت ورزش معرفی کردیم و با آنها مصاحبه صورت گرفت و اکنون قرعه به نام سیدمحمد طباطبایی افتاد. او همچنین با اشاره به موضوع برخی نارضایتی‌ها نیز بیان داشت: برخی اوقات دیگران قول‌هایی به ورزشکاران می‌دادند که محقق نمی‌شد و از من انتظار داشتند جوابگو باشم. برای مثال استاندار سابق قول پاداش ۵۰ میلیونی به ورزشکاران داد یا ماجرای خانه‌ای که به سهراب مرادی قول دادند و عملی نشد. با اینکه برخی رسانه‌ها از من می‌خواستند این موارد را مطرح کنم ولی در این مورد کمتر مصاحبه کردم و تبعات آن به سمت من می‌آمد.سرپرست مدیرکلی ورزش استان اصفهان نیز در این مراسم، با اشاره به آشنایی و همکاری با مدیر کل سابق تاکید کرد: سلطان‌حسینی پیش از مدیرکلی ورزش و جوانان استان اصفهان استاد ما بود و از کلاس درس او استفاده می‌کردیم، همچنین پنج سال از دوره فعالیتم در نجف آباد در زمان مدیرکلی سلطان‌حسینی بود. سید محمد طباطبایی با بیان اینکه برنامه سند راهبردی ورزش استان را به استاندار، وزیر ورزش و جوانان و معاونان او تقدیم کرده‌ام، یادآور شد: امیدوارم با همراهی همه همکاران، هیئت‌های ورزشی، اتاق فکر خود و مدیرکل سابق ورزش و جوانان استان را به نتایج مثبتی برسانیم.

در رأس این برنامه سه کلمه مفاهمه، مهر و مدارا را در نظر دارم و دست همراهی به سوی تمام اهالی ورزش استان دراز می‌کنم و مطمئن هستم مسیری که سلطان‌حسینی ریل‌گذاری کرده است را به سرمنزل مقصود خواهیم رساند. به گفته سرپرست جدید اداره‌کل ورزش و جوانان استان، در هفت سال گذشته کارهایی انجام شده، اما کارهایی هم باقی مانده که باید با همراهی جامعه ورزش استان به سرانجام برسد.طباطبایی، استان اصفهان را یکی استراتژیک‌ترین و یکی از استان‌های ویژه کشور معرفی کرده و مدعی شد اگر یک روز هم در اداره‌کل ورزش و جوانان استان اصفهان باشد، برای همان یک روز نیز برنامه دارد.

(مروری بر سکان‌داران ورزش استان در ۴۹ سال گذشته)

در سال ۱۳۵۰ و پس از تشکیل سازمان تربیت بدنی، در استان‌های مختلف کشور اداره تربیت بدنی ایجاد شد تا ورزش ایران شکل و فرم سازماندهی تری نسبت به گذشته پیدا کند.به بهانه انتخاب تغییرات رخ داده در ورزش استان مروری بر سکان‌داران آن از گذشته تا به امروز خواهیم داشت: حیدرعلی تاکی: هم‌زمان با تاسیس سازمان تربیت بدنی در کشور، اداره تربیت بدنی ورزش استان اصفهان نیز احداث شد و حیدر تاکی که از پیشکسوتان و فعالان ورزش ایران محسوب می‌شد و سابقه طولانی در بحث ساماندهی ورزش استان در تشکیلات قبلی داشت، به عنوان اولین متولی ورزش اصفهان انتخاب شد و ریاست او در این سازمان حدود پنج سال ادامه پیدا کرد.جلیل محمودی: پس از دوران پنج‌ساله مدیر کلی حیدر علی تاکی، نوبت به جلیل محمودی رسید و به عنوان اولین مدیر غیربومی، ‌سکان ورزش استان اصفهان را بر عهده گرفت و تا دوران شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی‌این مسئولیت را بر عهده داشت.بهرام افشارزاده: بهرام افشارزاده اولین مدیر ورزشی اصفهان پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌است که حدود سه سال این مسئولیت را در اختیار داشت.

افشارزاده که به همراه برادرش بهمن از قهرمانان ژیمناستیک اصفهان و کشور محسوب می‌شدند، در این مدت فعالیتش را بر تشکیل شورایی به منظور استفاده از تمام پتانسیل‌های ورزشی استان استوار کرد.افشارزاده پس از رفتن از ورزش اصفهان تا به امروز مسئولیت‌های مختلفی را در ورزش ایران عهده دار بوده است که از جمله می‌توان به ریاست چندین فدراسیون ورزشی و دبیری کمیته ملی المپیک در چند دوره اشاره کرد. او در حال حاضر نیز دبیری کمیته ملی المپیک را عهده دار است و یکی از ارکان موفقیت کاروان ورزشی ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن محسوب می‌شود.احمد طباییان: پس از بهرام افشارزاده نوبت به دکتر احمد طباییان رسید.

طباییان که از پیشکسوتان بسکتبالی اصفهان محسوب می‌شد، از تحصیل‌کرده‌های ورزشی محسوب شده و حدود دو سالی مسئولیت ورزش استان اصفهان را برعهده داشت. عضویت در هیئت‌مدیره باشگاه ذوب‌آهن آخرین مسئولیت ورزشی طباییان است که در حال حاضر به تربیت دانشجویان تربیت بدنی و نگارش کتاب‌های مربوط به این حوزه اشتغال دارد.علیرضا رحیمی: نوبت به مدیر کلی علیرضا رحیمی‌از بازیکنان سابق فوتبال سپاهان در ورزش استان اصفهان شد و او به مدت ۱۳ سال این سمت را در اختیار داشت.در طول دوران مدیریت رحیمی ‌هیئت‌های ورزشی استان سازماندهی شده و برای اولین بار از هیئت‌های ورزشی به عنوان بازوان اجرایی تربیت بدنی یاد شد. در طول دوره مدیر کلی رحیمی‌جانمایی برای ایجاد دهکده المپیک صورت گرفت تا رویای نقش جهان برای اصفهانی‌ها کلید بخورد.

رحیمی‌در مدت ۱۳ سال مدیریتش در ورزش اصفهان احداث سالن‌ها و مجموعه‌های ورزشی را در دستور کار قرار داد؛ زیرا معتقد به استقلال ورزش از سایر نهادها بود و دو سالن پیروزی و سالن سجادی اصفهان در دوران مدیریت او به بهره برداری رسیدند تا همچنان کلیدی‌ترین مجموعه‌های ورزشی شهر اصفهان باشند.رحیمی‌پس از کنار رفتن از مدیریت ورزش اصفهان، حدود ۱۷ سال ریاست فدراسیون هندبال را برعهده داشت و پس از استعفا از ریاست این فدراسیون، حدود دو سالی نیز مدیرعاملی باشگاه سپاهان را بر عهده گرفت تا اینکه چند ماه قبل استعفا کرد و فعلا از دور، جریانات ورزش را دنبال می‌کند.عباس خزایی: پس از انتقال علیرضا رحیمی‌به تهران، عباس خزایی متولی ورزش استان اصفهان شد. خزایی که پیش از این در کرمانشاه مسئول تربیت بدنی بود، حدود دو سالی در اصفهان حضور داشت . خزایی بعدها دوباره مدیر کلی ورزش کرمانشاه را برعهده گرفت و در ادامه نیز مدتی ریاست فدراسیون تنیس را بر عهده داشت که توسط مهر علیزاده برکنار شد و سرپرستی فدراسیون ورزش‌های رزمی‌در مقطعی نیز آخرین پست شاخص اجرایی خزایی در ورزش ایران بود.مهرزاد خلیلیان: پس از خزایی غیربومی، این بار نوبت به مدیر کلی یک اصفهانی در ورزش استان شد.

مهرزاد خلیلیان حدود هفت سال و نیم متولی ورزش نصف جهان بود که از نظر قدمت پس از رحیمی ‌رکوردار شد.خلیلیان به واسطه تجاربش در بخش صنعت گام‌های موثری برای ارتباط این دو حوزه برداشت. خلیلیان پس از مدیر کلی ورزش اصفهان، مدتی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی بود و سپس با فاصله گرفتن از ورزش، به عنوان دبیر کل اتاق بازرگانی اصفهان منصوب شد. خلیلیان که در مقطعی مدیرعامل باشگاه سپاهان بود، سال گذشته به عنوان گزینه جدی مدیرکلی مطرح شد، اما در نهایت به جای سکان‌داری ورزش استان، حکم سرپرستی او برای فدراسیون پزشکی ورزشی صادر شد.بهمن البرزی: پس از خلیلیان، نوبت به بهمن البرزی رسید تا از آبان ۱۳۸۱ تا مرداد ۱۳۸۳ مسئولیت ورزش استان اصفهان را بر عهده بگیرد. البرزی در مدت کوتاهی که این پست را در اختیار داشت، تا حدودی درگیر تکمیل پروژه نقش جهان بود. البرزی پس از رفتن از اصفهان، مدتی دبیری فدراسیون جودو را برعهده داشت و بعدها از دور، نظاره‌گر اتفاقات ورزش بود.بهروز منتقمی: بهروز منتقمی‌نیز از مدیران غیربومی‌ ورزش اصفهان است که نزدیک به دو سال و اندی در رأس اداره تربیت بدنی ورزش استان جای داشت. در دوره منتقمی‌بودجه خوبی به ورزش اصفهان تزریق شد و هیئت‌های ورزشی نسبت به گذشته بدنه قدرتمندتری با توجه به اعتبارات تخصیص‌یافته پیدا کردند.

منتقمی ‌پس از رفتن از اصفهان مسئولیت‌های مختلفی را در ورزش ایران برعهده داشت که می‌توان به مدیر کلی استان البرز و قائم مقام باشگاه پرسپولیس اشاره کرد. غلامرضا شیران: پس از بهروز منتقمی ‌تهرانی، نوبت به یکی از کشتی‌گیران اصفهانی رسید تا سکان ورزش استان اصفهان را بر عهده بگیرد. غلامرضا شیران که از کشتی‌گیران سابق اصفهان و تیم ملی و برادر مراد علی شیرانی کشتی‌گیر المپیکی ایران بود،حدود دو سال و چند ماه مسئولیت ورزش استان را بر عهده داشت که در دوره او نیز تزریق بودجه به این حوزه به خوبی انجام می‌شد. قرار بود در دوره مدیر کلی شیران دومین دوره بازی‌های کشورهای اسلامی ‌به میزبانی اصفهان برگزار شود که این اتفاق رخ نداد و در نهایت نیز بازنشستگی شیران خداحافظی او با ورزش اصفهان را رقم زد.رشــیـــد خدابـــخـــش: پـــس از بازنشستگی غلامرضا شیران، رشید خدابخش که در زمان منتقمی ‌مدتی معاونت ورزش اصفهان را بر عهده داشت، سکان ورزش نصف جهان را بر عهده گرفت. خدابخش در مدت دو سال و چند ماه مدیریتش در تربیت بدنی اصفهان که در ادامه به اداره ورزش و جوانان استان اصفهان تبدیل شد، علمی‌گری را در دستور کار قرار داد و سند راهبردی ورزش اصفهان در زمان او تدوین شد.

خدابخش که سابقه مدیر کلی در پنج استان کشور را داشت، مدتی مشاور وزیر سابق ورزش بود تا اینکه از سیستم بازنشسته شد.محمدرضا محمد جواهری: با رفتن خدابخش از ورزش اصفهان، نوبت به محمدرضا محمد جواهری رسید تا برای ۱۸ ماه مسئولیت ورزش استان اصفهان را بر عهده بگیرد و البته کوتاه ترین زمان مدیر کلی در بین متولیان ورزش استان نیز به او تعلق گرفت.جواهری در مدت مسئولیتش اهتمام خاصی برای تکمیل ورزشگاه نقش‌جهان داشت؛ اما در حسرت بهره‌برداری از یک فاز آن نیز باقی ماند. جواهری که در ماه‌های پایانی مدیریتش با حواشی متعددی مواجه شده بود، سرانجام در روزهای ابتدایی دی ماه۱۳۹۲ از سمت خود استعفا کرد.محمد سلطان حسینی: در دوره وزارت محمود گودرزی، یک چهره دانشگاهی هم در اصفهان برای مدیرکلی انتخاب و محمد سلطان حسینی که دکترای تربیت بدنی داشته و عضو هیئت علمی ‌دانشگاه اصفهان است، مامور به خدمت در بدنه ورزش شد.دوره هفت‌ساله مدیرکلی سلطان حسینی یکی از ادوار طولانی مسئولیت در ورزش استان به شمار می‌آید و اتفاق‌های مهمی‌نظیر بهره‌برداری از ورزشگاه نقش جهان و کسب اولین مدال المپیکی تاریخ ورزش استان در دوره او به وقوع پیوست.

سلطان‌حسینی که طی دو سال گذشته دوره ماموریتش در ورزش تمدید شده بود، در یک سال پایانی مسئولیت، به روال مدیران کل سابق با مخالفت‌هایی مواجه شد که نتیجه آن بروز حاشیه‌هایی پیرامون او بود؛ اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و سکون ناشی از آن، رفتن او از ورزش در فضایی آرام و تقریبا بدون حاشیه انجام شد.سید محمد طباطبایی: پس از حدود ۱۰ سال یک بار دیگر مسئولیت ورزش استان به یک چهره ورزشی رسید. طباطبایی که سابقه بازی در تیم تام اصفهان را در کارنامه دارد و مدرک Aمربیگری فوتبال را نیز دریافت کرده است، به عنوان کارشناس روابط عمومی در سیستم تربیت بدنی سابق مشغول به کار شد و سال‌ها مسئولیت ورزش شهرستان نجف آباد را برعهده داشت. طباطبایی پس از نجف آباد در اداره ورزش و جوانان شهرستان اصفهان در سمت معاون فعالیت داشت و یکی از منتقدان به عملکرد مدیرکل سابق بود، تا جایی که سال گذشته در برنامه ورزشی شبکه اصفهان، به عنوان منتقد اداره کل روبه‌روی مهدی اعراب در جایگاه موافق اداره کل نشست.

در بین گزینه‌های متعددی که برای مدیرکلی ورزش استان مدنظر بود، طباطبایی ورزشی‌ترین و البته موجه‌ترین آنها بود، اما به نظر می‌رسد عدم توافق نمایندگان و استاندار روی یک گزینه، باعث شد تا طباطبایی فعلا سرپرست اداره کل باشد و با توجه به انتخابات آینده و تغییرات احتمالی در بدنه مدیریت استان و وزارت ورزش در سال آینده، تصور ارتقای حکم سرپرستی طباطبایی به مدیرکلی چندان دشوار نیست.

(کار سخت مدیرکل جدید)

طباطبایی در شرایطی سکان اداره ورزش و جوانان را در اختیار گرفته که اداره کل چندین سال رتبه برتر را در بین ادارات ورزش و جوانان استان‌های کشور به خود اختصاص داده و از متولی جدید نیز انتظار تکرار این رتبه می‌رود.در حکمی‌که وزیر ورزش و جوانان برای طباطبایی صادر کرده است، اهتمام در رسیدگی جدی به امور جوانان، هماهنگی و برنامه ریزی برای تشکیل ستاد ساماندهی امور جوانان با دستگاه‌های مربوطه، نظارت و توجه به توسعه ورزش همگانی، نظارت و اقدامات لازم و دقیق بر پروژه‌های ورزشی، اتخاذ سیاست و تدابیر مقتضی برای توسعه ورزش بانوان، نظارت، توسعه و تعمیم ورزش قهرمانی و رسیدگی به امور قهرمانان رشته‌های ورزشی استان مهم ترین اولویت‌های کاری پیش روی او تعیین شده است.

از طرف دیگر، مدیر کل جدید ورزش و جوانان استان در زمره منتقدان مدیر کلی قبلی بوده و این موضوع چالش بزرگی پیش روی او خواهد بود؛ زیرا هر کدام از اهالی ورزش که در مقطعی از هفت سال گذشته به هر دلیل با سلطان‌حسینی به اختلاف خورده اند، خود را در این تغییر سهیم دانسته و از متولی جدید ورزش استان سهم دارند و تجربه ثابت کرده این سهم‌خواهی‌ها همواره منشأ کارشکنی و اختلافات بعدی بوده است. با توجه به اهمیت این موضوع، به طور ویژه در آینده به آن خواهیم پرداخت.ضمن اینکه درباره مهم‌ترین اولویت‌های پیش روی ورزش استان نیز بیشتر خواهیم نوشت اما موضوع مهم اینجاست که اهالی ورزش نصف جهان نیز از طباطبایی انتظاری فراتر از یک مدیرکل نداشته باشند و این تصور ایجاد نشود که با رفتن سلطان‌حسینی و آمدن طباطبایی، به یک‌باره در خزانه ورزش کشور به روی اصفهان باز شده و همه کاستی‌ها در بخش‌های سخت افزاری و نرم افزاری به یکباره برطرف خواهد شد.

چهاردهمین رئیس
چهاردهمین رئیس

انتهای پیام/۱۳۹

 

کد خبر : 9052 ساعت خبر : ۷:۲۵ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://njfn.ir//?p=9052

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + بیست =