چالش‌های مدیر جدید در اصفهان

مهری مصور دبیر سرویس ورزش اصفهان زیبا از چالش‌های مدیر جدید اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان نوشت.

0

چالش‌های مدیر جدید

به گزارش نجف آباد نگار از اصفهان زیبا، «یک روز هم مدیر ورزش باشم، برای همان روز نیز برنامه دارم»، با همین یک جمله تکلیفمان با مدیرکل جدید تقریبا معلوم می‌شود. مدیری از جنس ورزش که در سیستم اداری تربیت بدنی سطوح مختلف کاری را تجربه کرده و اینک در بالاترین سطح استانی باید تجربیات گذشته را به کار بگیرد.سید محمد طباطبایی که به عنوان سرپرست اداره ورزش و جوانان استان اصفهان از روز پنجشنبه هفته گذشته کارش را در ساختمان آبشار شروع کرده، در مسئولیت محوله با چالش‌های متعددی مواجه است که در این گزارش مروری بر آنها خواهیم داشت.

اعمال نظرهایی که نمی‌توان نادیده گرفت

طـباطبایی یک دهه در تربیت بدنی سابق و اداره ورزش و جوانان شهرستان نجف‌آباد مسئولیت داشت و با سازوکار ادارات شهرستانی به طور کامل آشناست. در شهرستان‌ها علاوه بر بحث کمبود بودجه و امکانات که گزینه مشترک همه آنهاست، موضوع اعمال‌نظر نماینده‌های شهرستان در انتخاب روسای ادارات شهرستانی و جابه‌جایی آنها اهمیت بسیاری دارد، از این رو تا یکی دو ماه دیگر که ترکیب جدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برخی شهرستان‌های استان تــغییر می‌کند، چالش جدیدی پیش روی مدیرکل جدید قرار می‌گیرد، زیرا آنچه مسلم است میزان کارایی یک مدیر شهرستانی با ارتباطش با نماینده شهرستان رابطه غیرقابل اجتنابی دارد.

سازوکار هیئت‌های ورزشی

هیئت‌های ورزشی و سازوکار انتخاب روسای آنها همواره یکی از چالش برانگیزترین ماموریت‌های پیش روی متولیان ورزش استان محسوب می‌شود و حساسیت‌های پیرامونی آن به اندازه‌ای اهمیت دارد که در مواردی عمر مدیریت مدیرکل نیز بدان وابسته بوده است، همچنان که در دوره مسئولیت محمدرضا محمدجواهری در ورزش استان، ردپای استعفای اجباری او را باید در دعوای بی‌نتیجه‌اش با رئیس وقت هیئت فوتبال اصفهان جست‌وجو کرد. روال کار هیئت‌های ورزشی به گونه ای است که سیستم مدیریتی روسای آن موافقان و مخالفان خود را دارد که در زمان‌هایی که اختلاف اوج می‌گیرد، مخالفان تلاش می‌کنند از طریق اداره کل ورزش و جوانان و فدراسیون مربوط، تغییرات موردنظر خود در هیئت‌ها را دنبال کنند که اگر موفق به چنین کاری نشوند، منتقد اداره کل هم می‌شوند.

تغییرات در راس اداره کل ورزش و جوانان

در چنین زمان‌هایی پس از تغییرات در راس اداره کل ورزش و جوانان، این ذهنیت ایجاد می‌شود که با حضور متولی جدید ورزش، الزاما باید شاهد تغییرات در هیئت‌های ورزشی نیز باشیم، به ویژه اگر هیئت قبلی رابطه حسنه‌ای با مسئولان سابق داشت که از نگاه این عده هیچ توجیهی برای ادامه فعالیت رئیس هیئت باقی نمی‌ماند.در حال حاضر این شرایط برای چندین هیئت ورزشی صدق می‌کند و تعدادی از افرادی که خود را در زمره مخالفان سلطان حسینی و موافقان طباطبایی معرفی می‌کردند، توقع اعمال تغییرات موردنظر را دارند که این موضوع به چالش دشواری پیش روی مدیرکل جدید تبدیل خواهد شد، زیرا اگر طباطبایی بخواهد بر مبنای منطقی مدیریت کند، رابطه خوب و مورد حمایت بودن یک رئیس هیئت از سوی مدیرکل سابق نه تنها نمره منفی نیست، بلکه پوئن مثبتی است که او هم می‌تواند از شاخصه همراه بودن رئیس هیئت استفاده کند، اما در این وضعیت موافقان فعلی، از او خرده خواهند گرفت.

مجمع انتخاباتی هیئت‌های شمشیربازی، بدمینتون و کاراته

از سوی دیگر مجمع انتخاباتی هیئت‌های شمشیربازی، بدمینتون و کاراته از سال قبل به امسال موکول شده و هشت هیئت ورزشی دیگر نیز امسال با پایان دوره روسای خود مواجه می‌شوند.در دوره مدیرکل سابق، سمت‌وسوی انتخاب روسای هیئت‌های ورزشی به سمت حضور مدیران استانی و شهری پیش رفت. این اقدام که با توجیه استفاده از ظرفیت‌های دیگر سازمان و نهادها و تزریق بودجه صورت گرفت، واکنش‌های مثبت و منفی به همراه داشت. قاعدتا طباطبایی با تجربه‌ای که در سال‌ها حضور در بدنه ورزش کسب کرده، در این بخش استراتژی خودش را خواهد داشت که فعلا از آن اطلاعی در دست نیست. در بین هیئت‌هایی که انتخابات پیش رو دارند، هیئت فوتبال اصلی‌ترین چالش طباطبایی قلمداد می‌شود، به ویژه اینکه او خود از بازیکنان سابق فوتبال استان بوده و مدرک مربیگری A آسیا را نیز دارد و جامعه فوتبال انتظار دارند یک مدیر فوتبال سیاست متفاوت‌تری نسبت به غیرفوتبالی‌ها اتخاذ کند.

موافقان و مخالفان

به روال مرسوم در ورزش اصفهان، یکی دو سال پایانی دوره مدیریت سلطان حسینی در اداره کل با بروز برخی مخالفت‌ها مواجه شد و جمعی در قالب منتقد، فرایند تغییر مدیرکل را دنبال می‌کردند. این افراد که هر کدام با نیات متفاوتی، خواستار تغییرات در راس ورزش استان بودند، با روی کار آمدن طباطبایی، تلاش داشتند این پیروزی را به نام خودشان ثبت کنند تا بر اساس این نقش مهم، سهم خود را دنبال کنند.راضی نگه داشتن موافقان، سختی‌های خاص خود را دارد، همچنان که مواجه شدن با مخالفانی که به دنبال قدرت گرفتن گزینه‌های دیگر بر مسند مدیرکلی اداره ورزش و جوانان بودند، درایت خاص خود را دارد. کنار رفتن اختیاری یا اجباری مخالفان یا دست‌کم افرادی که از طباطبایی برای رسیدن به این مسئولیت حمایت نکرده اند، کار ساده ای است، اما طباطبایی مانند هر مدیر دیگری می‌داند که عملکرد از هر چیز دیگری اهمیت بیشتری دارد و فوج فوج پیام تبریک و حمایت تلگرامی‌و واتس‌اپی، هیچ نمره‌ای در ارزیابی نهایی اداره کل ورزش و جوانان استان در ارزیابی سالانه ندارد.

چالش‌های مدیر جدید
چالش‌های مدیر جدید

انتهای پیام/۱۳۹

کد خبر : 9151 ساعت خبر : ۵:۱۳ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://njfn.ir//?p=9151

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 6 =