خسارت احتمالی ۸۰ درصدی باغ های غرب اصفهان به ۱۰ درصد رسید

0

خسارت احتمالی ۸۰ درصدی باغ های غرب اصفهان به ۱۰ درصد رسید

به گزارش نجف آبادنا حسن ساسانی روز سه‌شنبه در اجلاس شورای اسلامی استان اصفهان افزود: ۳۰ میلیون مترمکعب آبی که در مدت ۱۰ روز به غرب استان اختصاص یافت برای آبیاری درختان و باغ ها استفاده شد و قرار نبود درختان این منطقه مانند سال های گذشته آبیاری شود، با این جود، ریسک تامین آب را برای جلوگیری از نابودی باغات پذیرفتیم.

وی با بیان اینکه رهاسازی آب زاینده رود در غرب استان بدون هیچ سوء برداشتی انجام شد، گفت: تمام مجراهایی که از طریق آنها آب برای کارخانه های ذوب آهن و فولاد مبارکه می رفت، بسته شد و این دو مجموعه از راه های جایگزین مانند تصفیه و پساب، عمده آب مورد نیاز خود را تامین می کنند.
وی با اشاره به اظهار رضایت کشاورزان غرب اصفهان از رهاسازی ۱۰ روزه آب رودخانه گفت: ۳۰ میلیون مترمکعب آب بطور کامل به کشاورزان اختصاص پیدا کرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۱۹ میلیون مترمکعب آب در سد زاینده رود وجود دارد، افزود: میزان بارش در سال آبی جاری ۷۵۳ میلیمتر و در سال گذشته یکهزار و ۴۰۰ میلیمتر بود.

ساسانی در باره تامین آب آشامیدنی مردم اصفهان در صورت کمبود بارش‌ در پاییز و زمستان هشدار داد: اگر بارش‌های پاییزی به موقع آغاز نشود حتی برای تامین آب آشامیدنی هم با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی گفت: با صرفه جویی ۲۰ درصدی در مصرف آب، از بحران عبور خواهیم کرد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: یکی از دلایل اصلی مشکلات امروز حوزه آبریز زاینده رود ناشی از بی انضباطی در برداشت آب بوده است.
ساسانی در ادامه با اشاره به بحران آب و استفاده از چاه‌های اضطراری گفت: این چاه‌ها برای مدت محدود فعال خواهد بود و بعد از عبور از بحران، از مدار استفاده خارج خواهد شد.

اُفت سطح آب های زیر زمینی

خشکی زاینده رود و نیز اُفت سطح آب های زیر زمینی، بخش عمده ای از باغ های استان اصفهان را با خطر خشکی و نابودی کامل مواجه کرده است.
سد زاینده رود بعنوان مهمترین تامین کننده آب منطقه مرکزی کشور و استان اصفهان در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب آب به بهره برداری رسید.
این سد در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان بر روی رودخانه زاینده رود قرار دارد.
افزایش خروجی سد زاینده رود با حجم ۳۰ میلیون مترمکعب در یک دوره ۱۰ روزه به منظور آبیاری و پایداری باغ های فلاورجان، لنجان، مبارکه، نجف آباد و خمینی شهر انجام شد.

این میزان آب فقط مانع خشکی کامل درختان شده و برای افزایش محصول کفایت نمی کند.
رها سازی آب با پیگیری کشاورزان استان و با تصمیم شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود محقق شد.
وسعت باغ های پنج شهرستان غرب اصفهان افزون بر ۱۷ هزار هکتار است.

انتهای پیام /۱۳۷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.